01:30
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Zábavní pyrotechnika je sice krásná, ale umí být při neodborné manipulaci i velmi nebezpečná. Petardy, prskavky, vulkány i fontány můžou způsobit spoustu úrazů. Od kolika let si je můžete koupit a na co všechno si dát pozor?
V našem těle pracují obránci: bílé krvinky! Chrání nás před bacily a viry, které se snaží vniknout do našeho těla. V tomto dílu poznáme, jak tělo bojuje proti nemocem a kdo všechno mu pomáhá.
Pojďme se společně podívat na video o evoluci. Každý živý organismus má v sobě návod, podle kterého je postavený, říká se mu DNA. Jednotlivým částem DNA se říká geny. Když se organismus rozmnoží, zkopíruje svůj návod a vznikne nový jedinec. Občas dojde k mutaci, to znamená, že se nějaká stránka z návodu špatně zkopíruje. Evoluce jsou zkrátka jen miliardy let pokusů a omylů.
Pojďme se společně podívat na video, jak funguje paměť. Náš mozek může totiž vzpomínky upravit podle svých potřeb. Paměť nás někdy může také klamat. Možná vás to překvapí, ale naučit se hrát šachy poslepu nebo celý telefonní seznam nazpaměť dokáže každý z nás. Abychom si lépe informace zapamatovali, je dobré učit se průběžně a dostatečně spát.
Poprvé si lidé pochutnali na chlebu už v mladší době kamenné. Jak různě se chleba pekl a vypadal v průběhu dějin? A jakou roli při přípravě na pečení chleba hraje kvásek?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.