01:30
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Jak se rozmnožují živé organismy? Vysvětlíme si, jaký je rozdíl v rozmnožování bakterií, rostlin, zvířat a člověka. Popíšeme si, jak spermie oplodní vajíčko, co je to dělení buněk a jak se dále vyvíjí lidský plod až po narození miminka.
Zábavní pyrotechnika je sice krásná, ale umí být při neodborné manipulaci i velmi nebezpečná. Petardy, prskavky, vulkány i fontány můžou způsobit spoustu úrazů. Od kolika let si je můžete koupit a na co všechno si dát pozor?
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Máte chuť na něco dobrého, co vám zároveň dodá potřebnou energii? Není nic jednoduššího, než si vlastní svačinku vyrobit. Pokud nevíte, jak na to, pomůže vám následující video. Dozvíte se u toho i zajímavé věci. Dobrou chuť. Video je také vhodné jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti si procvičí slovní zásobu spojenou se zdravým stravováním. Určeno pro mírně pokročilé žáky mladšího i staršího školního věku.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
Citrusy a zámořské plavby? Že to nějak nejde dohromady? Nemoc s názvem „kurděje“ trápila dlouhá léta námořníky. Příčinou byl nedostatek vitamínu C v potravě. Citronová šťáva je jeho zdrojem a problém je vyřešen! Víte, že citróny obsahují také docela dost cukru?
10 688
526
2 960
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.