02:19
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
Chov kuřat je velmi starý. Předchůdci dnešních kuřat běhali po dvoře chudších i bohatších lidí a dokonce i v okrasných parcích. Kuřecí maso mají v oblibě zvláště děti. Víte, co je brojler nebo nosnice?
Kostní dřeň má důležitou funkci, tvoří bílé a červené krvinky a také krevní destičky. Kolik jich denně vyrobí? Co reguluje jejich tvorbu a jak celý mechanismus probíhá? A co se dá dělat, když tvorba krvinek v těle nefunguje? Odpovědi na všechny tyto otázky přináší tento díl známého francouzského animovaného seriálu.
Tentokrát budeme přebírat zrníčka. Nebojte se, nepůjde o žádný trest , ale o přípravu rýže. Bez ní by nejlidnatější část Země zemřela hlady. Prozradíme vám, odkud rýže pochází a jaké jsou její druhy. Co mají nejradši v Indii a co v Číně? A co pro rýži udělali američtí vědci?
Dovedete si představit párek bez hořčice? A přitom se hořčice u nás prosadila až koncem 19. století. Ve zbytku Evropy se však používala již pěkně dlouho. Dokonce i k léčbě některých zdravotních potíží. Jak se vyrábí? Rozemelou se semínka hořčice a přidá se olej, cukr, sůl a další tajné ingredience. Proto je také v obchodech tolik druhů hořčice.
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho středověkých měst, jako jsou například České Budějovice nebo Kolín. V ukázce je zachyceno, jak to vypadalo v jednom z nich.
Víte, co je to paternoster? Tušíte vůbec, o co jde? Věděli byste, jak funguje a kde je můžeme u nás najít? Možná už jste se s ním setkali v nějaké veřejné instituci. Pořád netušíte? Tak pojďte, co to je paternoster i další informace o něm, se dozvíme v dnešním díle Wifiny.
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jaké pranostiky se vztahují k 6. lednu, tedy na svátek Tří králů.
Naši předkové slavili ukončení sklizně slavností zvanou "dožínky". Jak tyto tradice udržují ve skanzenu v Kouřimi, můžete vidět v našich Zprávičkách.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.