03:56
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Pojďme se společně podívat na video, které nám připomene historii Mezinárodního dne žen. Tento den slavíme 8. března. Svátek vznikl v New Yorku, v roce 1908, kdy se vzbouřily švadleny a šly bojovat za práva žen. V dobách, kdy u nás panoval komunistický režim, byl tento svátek zneužit pro komunistickou propagandu.
Pojďme se společně podívat na video o dětských právech. Všechny děti mají právo žít v rodině anebo se alespoň stýkat s příbuznými, být dítětem a hrát si. Dítětem jste podle mezinárodní úmluvy do osmnácti let. Některé děti nemají šanci se učit, přitom vzdělání je v jejich zemi jediná šance na lepší život. Dalším právem, které úmluva zaručuje, je právo na vzdělání, stejně jako právo na informace.
Posuzování lidí je věc ošidná. Oči vidí povrch, ale co je uvnitř? Hlavní zkrátka je, jaké bohatství máme v sobě a ne na sobě. Přátelství nemá mít nic společného s penězi. Naučíme se, jak v nejrůznějších reálných i pohádkových situacích obstát a zachovat se správně.
Chování ke starším lidem je citlivá věc. Někteří nám mohou připadat i kapku protivní. Ale co když jsou nemocní a něco je bolí? Prostě se ke starším lidem chováme zdvořile. Zvládnete takové chování nejen doma, ale i v tramvaji či autobuse? Zkuste si to nanečisto a staňte se na chvilku herci.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Víte, proč se Chodsku říká Chodsko? Tenhle kout naší země má velmi zajímavou historii a jeho obyvatelé byli pro bezpečnost Českého království naprosto zásadní. Tedy na nějaký čas. I přes svou statečnost nakonec Chodové o své výsady přišli.
Jak technologie pomáhají lidem s nemocemi a úrazy? Věděli jste, že technologie pomáhají už dnes lékařům při operování pacientů a že díky virtuální realitě můžeme léčit i strachy a fobie? A podívejme se také, jak se dá fungovat s bionickou rukou.
9 680
376
2 103
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.