03:21
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Vydejme se na cestu zpět v čase do Národopisného muzea v Přerově nad Labem. Čemu se při stavění domu říkalo buchty nebo kožich? Jaké typy střech se dříve stavěly? A kdo to byli baráčníci? To vše se dozvíte a také to, jak se slavila filipojakubská noc.
Od doby, kdy člověk přišel do této oblasti, ji postupně přetváří. Výsledkem je cenná kulturní krajina malebného Českého ráje, prvního velkoplošně chráněného území v Česku.
Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.
V době vlády Václava I. přepadla Moravu tatarská vojska a jejich řádění neunikl nikdo. Jaký k tomu měla důvod? Co udělal kníže z hradu Děvičky tatarské princezně a její družině? Jak ho osud potrestal? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Položili jste si někdy otázku, zda je lepší analog nebo digitál? O čem to mluvíme? To se hned dozvíte. Alenka s Oskarem zjistí, že nejlepší ze všeho je kombinace obojího. Zabývat se budou také záznamem hudby a tvorbou fotografií.
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
Zazpívejte si písničku od kapely Mig 21. Jak už její název napovídá, hlavní roli v písničce mají staré hodiny. I vy si pak můžete zkusit takové hodiny nakreslit. Jako inspirace vám může posloužit videoklip k písničce. Třeba zjistíte, že takové staré hodiny máte doma nebo že visí u babičky na stěně.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.