03:21
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Vydejme se na cestu zpět v čase do Národopisného muzea v Přerově nad Labem. Čemu se při stavění domu říkalo buchty nebo kožich? Jaké typy střech se dříve stavěly? A kdo to byli baráčníci? To vše se dozvíte a také to, jak se slavila filipojakubská noc.
Od doby, kdy člověk přišel do této oblasti, ji postupně přetváří. Výsledkem je cenná kulturní krajina malebného Českého ráje, prvního velkoplošně chráněného území v Česku.
Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.
Cvrnkání kuliček má bohatou historii, která sahá až do starověku. Tato poměrně jednoduchá hra byla ještě nedávno součástí dospívání vašich rodičů nebo prarodičů. S nástupem moderních technologií její popularita ustoupila, přesto se stále jedná o jednu z nejrozšířenějších her na světě a třeba v Mexiku vyrobí denně až 12 milionů kuliček.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
Navštivte s námi hrad Bezděz, na kterém byl vězněn Václav II. Hrad Křivoklát byl pak dlouho vězením pro Karla IV. Naštěstí pro něj, však nikdy neskončil v místní hladomorně. O hradě Zvíkov se zase povídá, že tam straší Zvíkovský rarášek a kdo na hradě přenocuje, do roka zemře. Vynechat samozřejmě nemůžeme Pražský hrad nebo hrad Bouzov.
Zábavnou formou zpracovaná legenda o bájném Golemovi, kterého údajně stvořil pražský učenec rabi Löw. Pomocí kouzelného šému ho pak oživil a nechal plnit své rozkazy.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.