Námět do výuky pro:

Pojďte s námi na procházku časem za historií do skanzenu

Když v létě prší, můžeme se vydat třeba na návštěvu muzea. Ale muzeum můžeme navštívit, i když svítí sluníčko, a to přímo pod širým nebem. O čem že je řeč? No přeci o skanzenech, uměle vytvořených vesničkách z lidových staveb z jednoho konkrétního regionu. Víte, proč skanzeny vznikají a co je jejich hlavním úkolem? Dokázali byste říct, co všechno v nich najdete? Holky z Wifiny se vydaly na průzkum a všechno vám prozradí. A věděli byste, kam se vydat za nejznámějšími skanzeny? My vás vezmeme do Krňovic, Přerova nad Labem, Března u Loun a na Vysočinu. Který se vám líbí nejvíc?

Za historií do skanzenu

Spolu s děvčaty z Wifiny se dozvíte, že skanzen je soubor lidových staveb a také muzeum pod širým nebem. Právě tady se můžete podívat, jak žili naši předkové, co dělali, jak se oblékali nebo bavili. Je to způsob, jak uchovat lidovou kulturu našich předků pro další generace. Víte, co je to generace? To se od holek také dozvíte. Nejstarší skanzen vzniknul ve Švédsku. Tipnuli byste si, jak se jmenoval? Dáme vám malou nápovědu. Právě on stojí za pojmenováním všech takových muzeí pod širým nebem. Ve skanzenu Krňovice si prohlédnete původní školu a hostinec. Skanzen Hlinsko je jedno z největších venkovních muzeí v ČR. Skanzen v Přerově nad Labem je zase nejstarší a na vlastní kůži tu můžete zažít, jak zde lidé kdysi slavili svátky a jaké měli zvyky. Ve skanzenu Březno u Loun si zase vyzkoušíte tradiční lidová řemesla. Tak který navštívíte jako první?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Skanzen aneb Jak se žilo dříve...

Tento pracovní list je určený žákům 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o skanzenu - co to je a jak skanzen vypadá.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
20 minut

Aktivita k rozvoji digitální kompetence: Plánujeme výlet – tvoříme pozvánku

Žák připraví a naplánuje jednodenní výlet do okolí. Žák si prakticky vyzkouší tvorbu pozvánky na výlet s využitím digitálních technologií. www.gramotnosti.pro/epublikace // autoři: PPUC-ČG-OVU-tým
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Informatika
Štítek Digitální kompetence

Tipy na vzdělávací exkurze: Přírodovědné předměty

Kam s žáky vyrazit na exkurzi? Odborní spolupracovníci ČT edu vám přináší tipy na osvědčená místa pro přírodovědné předměty.
1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Přírodověda Vlastivěda
Zeměpis
Biologie
Pro pedagogy
O vzdělávání
Přírodopis

Okruhy

Jezdit na výlety, poznávat krásy naší vlasti nebo podnikat dobrodružné výpravy můžete celý rok, ale léto je pro ně jako stvořené. Chtěli byste někam vyrazit nebo si užít zábavu v přírodě, ale chybí…

Přírodověda Vlastivěda · Prvouka
35 18

ČT edu nejsou pouze videa

1 108

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání