02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Karla IV. po návratu do Čech. Ukázka představuje i okolnosti, za kterých se Karel IV. stal římským a českým králem a římským císařem.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra vlády Přemysla Otakara II., jeho sňatková politika a úspěchy, ale i neshody s českou šlechtou a císařem, které nakonec vedly k jeho pádu.
Jan Lucemburský vládl na českém trůnu dlouhých třicet pět let. Jak se za jeho působení dařilo českým zemím a proč se mu říkalo král cizinec, ale také král slepý?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace za vlády Jiřího z Poděbrad a jeho diplomatické řešení konfliktů a snaha o vytvoření všeobecné mírové organizace.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen průběh husitských válek až po bitvu u Lipan. Významnou osobností je zde Jan Žižka, který se díky bojové taktice vozové hradby zasloužil o mnohá husitská vítězství.
Společně nahlédneme do historie našeho státu. Až do 1. světové války byly české země i Slovensko součástí Rakouska-Uherska. Během války museli žít Češi i Slováci v područí Němců. Po 2. světové válce bylo Československo obnoveno a vládli komunisté. Po odstoupení komunistů zatoužili slovenští politici po ještě větší samostatnosti.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky porovnat, jakými dopravními prostředky se cestovalo v minulosti a jakými cestujeme dnes. Budeme se orientovat na časové ose a povíme si, co rozvoj dopravy přinesl lidem pro současnost dobrého, ale i špatného.
Proč začal člověk vlastně domestikovat skot? Domestikace skotu měla obrovský význam pro lidskou civilizaci. Bylo to první nákladní, jezdecké a tažné zvíře. Ano, na kravách lidé v Africe jezdili dříve než na koních. A víte, že skot nemá horní přední zuby?
Pasáž popisuje vydání tzv. Dekretu kutnohorského Václavem IV., kterým se změnil poměr hlasů při rozhodování na pražské univerzitě ve prospěch českého národa.
Cesta krále Karla za císařskou korunou do Říma je spojena i s jeho záměrem vykonání zbožné pouti po památných místech a chrámech v Římě. Tuto pouť vykonal o nejvýznamnějším křesťanském svátku, o Velikonocích v roce 1355. Na každém zastavení této poutě Karel uctívá významné relikvie spojené s životem a utrpením Ježíše Krista. Zároveň se mu daří části některých relikvií získat pro převoz a uctívání v Čechách.
Významnou roli v utváření české historie sehráli také Židé. Jak se jim dařilo v českých zemích od dob Přemysla Otakara II. až po vládu Rudolfa II. Habsburského?
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho královských hradů, jako je například hrad Bezděz, Písek nebo Špilberk. V ukázce se podíváme, jak to vypadalo na jednom z nich.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.