03:56
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
V roce 1955 se v televizi odvysílal první živý přenos hokejového zápasu a vzniklo tak i nové televizní povolání, komentátor. Kam až mělo vysílání dosah? Jaká část zápasu se odvysílala? Jaká k tomu byla potřeba technika? A jak tento hokejový zápas ovlivnil prodej televizorů?
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
Víte, kdy se začal poprvé strojit vánoční stromeček? Kdo s touto dnes velmi rozšířenou tradicí začal? V jaké zemi se poprvé rozsvítil stromek ozdobený elektrickými žárovkami? A kde u nás? Jaké další tradice ctili naši předkové a proč? Odpovědi na všechny tyto otázky vám přinese toto video.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena revoluce v roce 1848 v Evropě a v Čechách a konec autonomních snah Čechů po nástupu Františka Josefa I. na trůn.
Kupec Sámo úspěšně vede Slovany v boji proti Avarům a poté zakládá slavnou Sámovu říši. Později však musí čelit vojsku franského krále Dagoberta.
V tomto díle se s císařem Karlem IV. podíváme na zlatý ostatkový kříž. V kříži jsou svaté relikvie z doby ukřižování Ježíše Krista a je celý zlatý a bohatě zdobený drahokamy. Jak se podařilo přes mnoho staletí tento unikát zachovat?
Proč se říká revoluci z roku 1989 sametová? Tento přívlastek získala díky tomu, že při ní nikdo nepřišel o život. Proč tedy tato revoluce byla? Tisíce občanů veřejně vyjádřily svůj názor na komunistický režim a Komunistická strana ČSR se po 40 letech vlády vzdala moci. Díky tomu dnes můžeme svobodně studovat a cestovat do zahraničí.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.