Podrobit výzkumu se dají různé věci, třeba i lidské lhaní. Z jakých důvodů lžeme? Hraje v odpovědích a motivech pro lhaní nějakou roli věk? Ukazuje se, že za určitých okolností považují lidé lhaní za omluvitelné.
Vědec Tomáš Mikolov, věnující se jazykovým modelům strojového učení, hovoří o manipulaci pomocí AI. Na konkrétním příkladu z politického života například popisuje, jak AI „ví, kdo je dobrý prezident".
Právnička a etik nahlížejí optikou svých oborů na nehodu autonomního vozidla. Kdo je za ni zodpovědný? Nevytváří zapojení umělé inteligence do celé záležitosti etické dilema? Zároveň zaznívá poznámka, že mnohdy jako společnost něco vymyslíme, a až poté řešíme etickou stránku. Nemělo by tomu být naopak?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje jednání Terezy se zástupci nakladatelství o propagaci její knihy, v níž otevřeně popisuje trauma ze znásilnění. Tereza čelí morálnímu dilematu: má se řídit strategií nakladatelství a veřejně vystoupit jako oběť sexuálního násilí, aby podpořila úspěch knihy? Nebo má odmítnout medializaci svého příběhu a riskovat, že její svědectví nebude bráno vážně a kniha zapadne?
13 203
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.