Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Aplikace matematiky

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 13

Nebojte se matematiky: Slovní úlohy

12:04

Nebojte se matematiky: Slovní úlohy

Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.

Nebojte se matematiky: Procenta, tabulky a grafy

17:46

Nebojte se matematiky: Procenta, tabulky a grafy

Nebojte se matematiky. Společně s Terezou Bártlovou si zopakujete procenta a práci s grafy a tabulkami. Vypočítáte si hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.

Řečtí matematici

03:55

Řečtí matematici

Myslíte si, že ti největší matematici v dějinách byli pouze zadumaní staříci? Z omylu vás vyvedou samotní věhlasní řečtí matematici, kteří se sami představí v krátkých medailoncích. Dovíte se, jak Thalés měřil pyramidy a jak by ničil římské lodě Archimédés, díky kterému mimo jiné používáme v matematice pro výpočet velikosti kruhu číslo pí.

Matematika a šifry

06:23

Matematika a šifry

Matematiku již ve starověku využívali válečníci při šifrování zpráv ze svých tažení. Pokud by se totiž zpráva dostala do rukou nepřítele, byla pro ně bezcenná. Jaké způsoby šifrování se používal například císař Vilém II.? A jak lze pomocí matematického průměru ve sdělení zašifrovat důležitou informaci?

Vývoj zápisu čísel

04:02

Vývoj zápisu čísel

Který z historických národů dokázal zapsat číslo nejjednodušeji? O to v netradiční soutěži zápolí zástupce z pravěku, písař z Babylónu, římský generál a indický astronom. Komu vděčíme za to, že dnes dokážeme zapisovat čísla přehledně a řešit s jejich pomocí těžké početní operace?

Matematické hry

03:02

Matematické hry

Matematika stojí i za známými hrami a hlavolamy. O tom poučí Albert Luba, když ho vyzve k řešení některých z nich. Již v dávné historii se využívalo herních kostek. Piškvorky se hrají již od 7. století. Dovíte se mimo jiné, kdy je nikdy neprohrajete a na kolik tahů lze vždy složit slavnou Rubikovu kostku.

Matematika a Pražská defenestrace

02:25

Matematika a Pražská defenestrace

Jak mohli přežít dva královští místodržící spolu se sekretářem pád z oken Pražského hradu? Tuto záhadu českých dějin pomohou rozluštit Albert, Kari a Lubo. Pomohou si názorným pokusem, díky kterému se dovíme, jak to tehdy s tím pádem vlastně bylo.

Příroda a matematika

08:13

Příroda a matematika

Možná se budete divit, ale i příroda je plná matematiky. Stačí krátká procházka parkem a Albert nás o tom dokáže přesvědčit. Geometrii najdeme v korunách stromů, symetrii u zvířat i lidí a zjistíme, co má společného uspořádání semen v šišce s tvarem tornáda.

Matematika v literatuře

01:41

Matematika v literatuře

Matematiku nenajdete jen v učebnicích, ale hraje důležitou roli i v románech a knihách, kde by ji možná nikdo nehledal. Kari představí nejznámější díla, při jejichž četbě si každý milovník matematiky přijde na své.

Vypočítaví objevitelé

02:24

Vypočítaví objevitelé

Albert ve svém příspěvku vyvrátí hned několik zažitých omylů. To, že Země není placatá, dnes asi nikoho nepřekvapí. Ale že není ani kulatá, by mohlo být pro někoho novinkou. A že každý trojúhelník má součet vnitřních úhlů 180 stupňů, také není tak úplně pravda.

Matematičtí podvodníci

07:47

Matematičtí podvodníci

Matematika neslouží jen dobrým věcem, ale její znalost se dá zneužít i k podvodům. Albert, Kari a Lubo představí ty nejznámější z nich. Vysvětlí například, jak skupina studentů vydělala hromadu peněz přechytračením kasína nebo si vypočítala jistotu výhry v loterii.

Počítače plné nul a jedniček

11:13

Počítače plné nul a jedniček

Nebýt matematiky, nemáme dnes počítače. Ty fungují na bázi nul a jedniček a počítají v takzvané dvojkové soustavě. S námi se naučíte v této soustavě počítat také a navíc se dovíte, jak dlouhou cestu ve vývoji počítačů jsme již ušli. Věděli jste, že jeden z prvních výpočetních strojů navrhl slavný vědec Leonardo da Vinci?

Načíst další videa
Probíhá načítání