V metodickém doporučení se podíváme jak přiblížit žákům státní znak přes tematiku erbů a jejich symboliky. Dále se můžeme zaměřit na jednotlivé části republiky, kterých se políčka znaku týkají.
Metodický list je tematicky zaměřen na oslavu svátku svatého Martina. Zahrnuje několik aktivit, které obsahují metody kritického myšlení. Žáci nejen získávají a prohlubují informace o svatém Martinovi, ale také využívají digitálních technologií pro jejich vyhledávání.
Metodický list pro učitele k pracovnímu listu Tomáš Garrigue Masaryk. Pracovní list je součástí námětu Průvodce českou státností, který je součástí vybrané kapitoly 28. září.
Zde najdete metodické pokyny k pracovnímu listu Večerníček: Anička skřítek a Slaměný Hubert – Anička a Hubert v cirkuse.
Cílem metodického listu je ukázat, jak vést žáky k aktivnímu naslouchání a jak jim představit různá povolání. Aktivity lze mezipředmětově propojit. Pracovní list je určen žákům 2. nebo 3. ročníku.
Zde metodické pokyny k pracovnímu listu Večerníček: Čtyřlístek - Poprask v ZOO - 2.ročník.
Cílem metodického listu je ukázat, jak lze pracovat s příběhem Čtyřlístku – jak rozvíjet slovní zásobu, pracovat s významem slov, řešit slovní úlohy a propojovat vzdělávací obory za pomoci témat.
Zde najdete metodické pokyny k pracovnímu listu Večerníček: Čtyřlístek - Poprask v zoo - 3.ročník.
Cílem metodického listu je ukázat, jak lze pracovat s příběhem Čtyřlístku – jak rozvíjet slovní zásobu, pracovat s významem slov a propojovat vzdělávací obory za pomoci témat. Aktivity jsou určeny žákům 3. ročníku.
Metodický list je připraven k animovanému večerníčku, který je beze slov. Je zaměřen na rozvíjení slovní zásoby, fantazie a kreativity žáků. Směřuje k rozvoji čtenářské a pisatelské gramotnosti. Jsou využity čtenářské strategie jako předvídání příběhu, propojování s vlastní zkušeností a využití grafického organizéru pro porovnání hlavních postav příběhu. Záměrně není uvedeno doporučení pro konkrétní věkovou skupinu, záleží na zkušenostech a dovednostech žáků.
Zde najdete metodické pokyny k pracovním listům Večerníček: Hrdina a Večerníček: Tarbíci - Každý je šikovný na něco jiného.
Hlavním cílem doporučených aktivit je v rámci integrované tematické výuky seznámit děti s africkým kontinentem, se zvířaty a příběhy, které se k němu vážou.
Cílem metodického listu je zaměření se na rozvoj hodnot, jako je spolupráce a přátelství. Lekce zahrnuje promítání krátké pohádky, skupinové aktivity, tvorbu příběhů a reflexi, která podporuje rozvoj kreativity, empatie a schopnosti spolupracovat.
Metodický list přináší náměty pro osobnostní rozvoj se zaměřením na vlastní pohodu a zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí je spánek. Žáci mají příležitost uvědomit si jeho význam a potřebnost. Pojmenovávají (pro ně) stresové situace, které jim spánek kazí, a hledají techniky, jak je zvládnout. Náměty lze realizovat v libovolném ročníku podle uvážení učitele.
Zde najdete metodické pokyny k pracovnímu listu Večerníček: O makové panence - O makové panence a lučním světýlku Ferdinandovi.
Cílem metodického listu je rozvoj aktivního naslouchání, kompetence osobnostní a sociální a kompetence komunikační. Aktivity jsou určeny pro žáky 2.–3. ročníku ZŠ.
Zde najdete metodické pokyny k pracovnímu listu Večerníček: O Mikešovi - Mikeš se učí mluvit. V rámci učební jednotky se podíváme na jednu z nejznámějších částí příběhu o kocouru Mikešovi. Na základě ilustrací budou žáci diskutovat o změnách krajiny a klimatu. Příběh je propojen s písničkou Jaromíra Nohavici - Ladovská zima.