Dokument představí sedm situací, se kterými se můžete potkat ve "formativní" třídě. Dále přiblíží, co je a co naopak není formativní hodnocení. Materiál vznikl ve spolupráci organizací EDUin a Učitel naživo.
Metodický list vás provede tematickou výukou zaměřenou na české kraje a města. Žáci si vyberou jedno město, které o prázdninách navštívili a vyhledají o něm historické i zeměpisné informace. Cílem je také rozvíjení digitální kompetence.
Svátek svatého Václava, oficiálně Den české státnosti, můžeme starším žákům přiblížit přes tematiku patronů. Dále téma rozvíjíme přes život sv. Václava k reakcím v umění a místům kolem nás.
Tento badatelsky orientovaný pokus umožňuje žákům zkoumat princip lomu
a odrazu světla při průchodu vodou. Pomocí jednoduchých pomůcek si žáci vytvoří
duhu a pochopí, jak vzniká v přírodě. Pokus podporuje badatelský přístup a rozvoj
pozorovacích dovedností.
V tomto metodickém listu najdete inspiraci pro práci s kolekcí videí na téma Experimentujeme s barvami. List nabízí návrhy aktivit aktivit, ve kterých si žáci vyzkouší, jak spolu barvy vzájemně fungují, jak se dají míchat a jak se naopak rozkládají.
Jak rozpoznat varovné signály a co můžeme dělat, pokud je potřeba zasáhnout? Je důležité, aby děti rozuměly emocím, které násilné chování vyvolává, aby věděly, jak správně reagovat na situace, a aby v případě potřeby dokázaly požádat o pomoc dospělé.