Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Zprávičky

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 116

Zprávičky: Sokol

02:23

Zprávičky: Sokol

Pojďme se společně podívat, jakým aktivitám se věnuje Sokol, který založili v roce 1862 Jindřich Fügner a Miroslav Tyrš. Šlo o českou odpověď na vznik německého tělocvičného spolku. Znak organizace, letící sokol, je symbolem síly a svobody. Sokolové se věnují hlavně gymnastice, atletice, ale třeba i šermu. Vrcholem jejich činnosti jsou všesokolské slety.

Pražská defenestrace v roce 1618

01:20

Pražská defenestrace v roce 1618

Pojďme se společně podívat, jak to bylo kdysi při pražské defenestraci, kdy 23. května v roce 1618 vyhodili čeští stavové z oken pražského hradu tři úředníky. Touto defenestrací začalo pražské povstání českých stavů proti Habsburkům. V rozhodující bitvě na Bílé hoře v roce 1620 stavovské vojsko prohrálo. Habsburkové se vrátili na český trůn a zůstali na něm skoro 300 let.

Zprávičky: Jan Vodňanský

01:27

Zprávičky: Jan Vodňanský

Pojďme se společně podívat na život významného českého textaře Jana Vodňanského, který se narodil na počátku první světové války v Praze. Smysl pro humor v sobě objevil již v první třídě. Celý život se věnoval tvorbě pro děti, psal básničky a také texty k filmovým písním. Spolupráce s hudebníkem Petrem Skoumalem byla pro něho velmi důležitá. Trvala několik desetiletí. A stala se inspirací pro večerníček Bob a Bobek.

Zprávičky: Georg Philipp Telemann

01:34

Zprávičky: Georg Philipp Telemann

Pojďme se společně podívat na život německého hudebního skladatele Georga Philippa Telemanna. Již od svých deseti let chodil na hodiny zpěvu a už ve dvanácti letech složil operu. Sám se učil na housle a také na flétnu. Hudbě se věnoval i přes nevoli své maminky a když studoval v Lipsku práva, zaujala jedna jeho skladba místního starostu natolik, že ho pověřil psaním hudby pro chrámy. Později pilně tvořil a zakládal hudební soubory a zanechal po sobě stovky skladeb. Dnes jsou jeho barokní skladby ceněny.

Zprávičky: Jiří Grygar

01:29

Zprávičky: Jiří Grygar

Pojďme se společně podívat na život známého astronoma Jiřího Grygara, který vesmír celý život zkoumal, psal o něm a přednášel. Dozvíme se i to, že měl na prvním stupni problémy s matematikou. A přitom vychoval generace zájemců o astronomii. Jeho zájem o hvězdy a planety vzbudila knížka ,,Vesmír novýma očima". Jiří Grygar jako první použil v češtině výraz ,,velký třesk". Dokonce existuje planetka, která nese jeho jméno.

Italské Benátky

01:22

Italské Benátky

Pojďme se společně podívat na historii italských Benátek. Kdo a proč se usadil v bažinaté oblasti a proč tu vzniklo slovo karanténa? Město plné kanálů je proslulé loďkami, jež se nazývají gondoly. Pořádají se zde také karnevaly, na které se sjíždějí tisíce turistů z celého světa.

Zprávičky: Marie Terezie

01:31

Zprávičky: Marie Terezie

Víte, kdo to byla Marie Terezie? Mimo jiné první žena, která se ujala vlády jako panovnice na habsburském trůně. Vděčíme jí ovšem za mnohem víc, než jen za ukázku, že i ženy mohou být schopné vést národ a někdy jsou v tom lepší než muži. Děti určitě ocení zavedení povinné školní docházky. A přestože to na počátku své vlády neměla jako žena jednoduché, stala se panovnicí, která se i díky svým moderním reformám nesmazatelně zapsala do historie.

Karel IV.: Hrad Karlštejn

02:26

Karel IV.: Hrad Karlštejn

Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.

Zprávičky: Medvídek Pú

01:15

Zprávičky: Medvídek Pú

Znáte oblíbenou britskou pohádku o Medvídkovi Pú? Méďa, který má ze všeho nejraději med a za kamarády prasátko, oslíka, tygra, králíka, klokánka a chlapce jménem Kryštůfek Robin, zažívá mnohá dobrodružství nejen ve svém světě, ale občas navštíví i ten náš. Jeho příběhy vznikly už před druhou světovou válkou a baví děti po celém světě už více než 90 let. Ve videu se mimo jiné dozvíte, kdo byl autorovi inspirací pro napsání příběhů nebo se kterou slavnou osobností slaví Pú své narozeniny.

Zprávičky: Baterie končí ve špatném koši

01:16

Zprávičky: Baterie končí ve špatném koši

Víte, že i staré baterie patří do tříděného odpadu? Jak baterie třídit a kam s nimi, aby neskončily mezi ostatními odpadky? To vše se dozvíte z následující reportáže. Tipněte si, kolik tun starých baterií nasbírají čeští školáci ve svých domovech.

Zprávičky: Turistické značky

01:40

Zprávičky: Turistické značky

Každý výletník je moc dobře zná. Pomáhají nám s orientací v krajině a ukazují nám cestu. Mají různé barvy: červenou, modrou, žlutou i zelenou. Víte o čem je řeč? Samozřejmě o turistických značkách. Dozvíte se, kudy kdysi vedla první vyznačená trasa a proč už ji na mapě nenajdete. Také zjistíte, jak jsou turistické značky staré, kolik kilometrů cest už bylo jimi vyznačeno a po jaké době dochází k jejich kontrole.

Zprávičky: První máj

01:10

Zprávičky: První máj

1. května je den, který je známý také jako První máj. K tomuto dni se vztahují hned dva významné svátky. Jednak je to svátek lásky, ke kterému se u nás váže spousta tradic. Znáte některé z nich? A za druhé je to také mezinárodní svátek práce. Víte proč? Myslíte si, že se svátek práce slaví prací? Pokud si nejste odpověďmi jistí, nic se neděje. Zhlédněte naši reportáž a vše se dozvíte.

Načíst další videa
Probíhá načítání