Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Planeta YÓ

Vítejte na planetě YÓ, záhadné planetě schované kdesi mezi hvězdokupami a temnými mlhovinami, odkud pro vás mimozemšťan TýYó vysílá animované hrané seriály, pohádky, soutěže a také plno informací o světě, na který se odtud – z hloubi vesmíru, můžeme podívat pěkně s nadhledem!

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Niagarské vodopády
03:01

Niagarské vodopády

Když padá voda... Na rozhraní USA a Kanady najdete obrovské Niagarské vodopády. Věděli jste, jak vznikl název Niagara? A jakými barvami vodopád září v zimě? A co s nimi má společného Nikola Tesla? To všechno se dozvíte v pořadu z planety Yo.

Oceány plné plastů
03:24

Oceány plné plastů

Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.

Nádherné Niagarské vodopády
03:01

Nádherné Niagarské vodopády

Mezi Kanadou a USA najdeme Niagarské vodopády. Sice nejsou nejvyšší na světě, ale i tak jsou nádherné. Víte, jak vznikl jejich název? A kde najdeme Koňskou podkovu? Podívejte se na video věnované právě této přírodní pozoruhodnosti.

Planeta YO: Rostliny, které čistí vzduch
03:04

Planeta YO: Rostliny, které čistí vzduch

Rostliny, které čistí vzduch, prostě potřebujeme. Spoustu času totiž trávíme uvnitř. Pro naše zdraví to není zrovna dobré. Ale rostliny mohou s kvalitou vzduchu pomoci. Které to jsou? Však je dobře známe ze svého okolí a dnes si je připomeneme.

Recyklace plastů
03:53

Recyklace plastů

Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.

3D tisk pro každého
03:39

3D tisk pro každého

3D tiskárnu si dnes může postavit každý. A pak na ní může tisknout objekty, které si v počítači vytvoří jako 3D modely. Nebo si tyto modely může stáhnout z internetu.

Phishing v mobilu
02:43

Phishing v mobilu

Phishing, neboli rhybaření, je podvodná technika, která se v internetové komunikaci používá k vylákání citlivých údajů. Může jít například o číslo kreditní karty, hesla, číslo účtu a podobně. Na žádosti o zaslání citlivých údajů je nejlepší vůbec neodpovídat.

Jeseníky: Výlet k elektrárně Dlouhé stráně
02:43

Jeseníky: Výlet k elektrárně Dlouhé stráně

Máťa s Terezkou z planety YÓ se vydali lanovkou k jednomu z divů České republiky, horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku. Odtud mají také krásný kruhový výhled na okolní vrcholy i nejvyšší horu Hrubého Jeseníku, Praděd. Jak funguje přečerpávací elektrárna a k čemu slouží?

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

2 náměty

Pracovní listy

2 pracovní listy

Pracovní list: Co s planetou zavalenou plasty

Zamyslete se, jak pomoci zlepšit kvalitu životního prostředí. Princezna Prga vám společně s tímto pracovním listem pomůže vymyslet, jak snížit spotřebu plastů a více recyklovat.

Pracovní list: Jak na čistší vzduch ve městech

Zamyslete se, jak pomoci zlepšit kvalitu životního prostředí. Princezna Prga vám tímto pracovním listem pomůže vymyslet, jak mít ve městech čistší vzduch.
Probíhá načítání