03:53
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.
Některé chudé děti ani dnes nemohou chodit do školy a musí pracovat. Životní příběh Urmily je jako z pohádky. Proč? Protože má dobrý konec. Od svých šesti let až do sedmnácti pracovala jako otrokyně v domácnosti bohatých lidí. Teprve potom se jí poštěstilo začít chodit do školy, naučit se číst a psát. Dnes pomáhá dětem s podobným osudem a zasazuje se o to, aby i chudé děti mohly studovat.
Co je to lež? Jak poznáme lež? Proč lidi lžou? Proč se nemá lhát? Na tyto otázky hledali odpovědi děti i dospělí. A jak byste na ně odpověděli vy?
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě cestovatele a spisovatele Jiřího Hanzelky. Poslechněte si, jak se seznámil s Miroslavem Zikmundem, se kterým ve voze značky Tatra procestoval doslova celý svět, a co všechno na svých cestách zažili. Jiří vydal také několik cestopisů a bojoval za toleranci a lidská práva.
Pojďme se společně podívat na instruktážní video o tom, jak naučit štěně poslouchat základní povely. Dnes si ukážeme, jak si za chůze přivolat pejska k noze. Aby vám to šlo snadněji, nezapomeňte na odměnu! Té může být i více.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Klevela, marmeláda, džem – kdo se v tom má vyznat? Klevelu se naše prababičky naučily dělat od svých německých sousedek. Je to rozvařené sladké ovoce. Vlastně taková sladká ovocná omáčka, která se dává třeba na knedlíky nebo na lívance. Marmeláda se dělá z citrusů a džem z ostatního ovoce.
V rámci prázdninových témat se podíváme na výrobu zmrzliny do jednoho pražského zmrzlinářství. Dozvíme se, jak se zmrzlina vyrábí a co nesmí v žádné zmrzlině v žádném případě chybět.
13 477
755
4 592
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.