03:01
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Když padá voda... Na rozhraní USA a Kanady najdete obrovské Niagarské vodopády. Věděli jste, jak vznikl název Niagara? A jakými barvami vodopád září v zimě? A co s nimi má společného Nikola Tesla? To všechno se dozvíte v pořadu z planety Yo.
Seriál Minuty z Krkonoš nám přiblíží, jak je to s lavinami v Krkonoších, kde je zmapováno přes sto lavinových drah. Dozvíme se, jak lavina vzniká a jaký má vliv na přírodu.
Pojďme se společně zatoulat s kamerou do Krajiny břidlice a dozvědět se opět něco zajímavého. Navštívíme Flascharův důl, kde nám vysvětlí, jak taková břidlice vznikala a na co se používá. Věděli jste, že vytěžený materiál právě z tohoto dolu byl použit na střechu našeho Národního divadla a dalších významných budov v Evropě? Slyšeli jste pojem břidlicové tabulky, ale nedokázali jste si je představit? Víte, kdo je patronkou všech horníků? Odpovědi nejen na tyto otázky zjistíte ve videu.
Lanovku známe všichni a kdo netrpí závratí, tak ji asi běžně využívá. Napadlo vás někdy, jak důmyslnou musí mít konstrukci, aby s námi nespadla? Prostě rébus pro Matěje!
Česká republika je protkaná značenými turistickými cestami. Na jejich údržbě se podílí přes pět tisíc dobrovolných značkařů. Potřebují k tomu nejen barvy a štětce, ale například i pilku. Každou turistickou trasu je potřeba po třech letech zkontrolovat a obnovit. Umístění a velikost značek má daná pravidla. Značení nových tras řídí Klub českých turistů, ale návrh může podat každý. A těch stávajících tras už je vyznačeno 40 000 km.
Pokuste se podle nápovědy uhodnout, o kterého exotického živočicha se jedná. Je to "Středoameričan", který se svléká z kůže a může dorůst do délky až 2 metry. Už víte? Přesvědčte se o správné odpovědi ve videu.
Jak se vaří v jiných zemích? Tentokráte zavítáme do japonské rodiny, která žije v Praze. Naučíme se od nich recept na křehké kuře s rýží a se salátem. Které suroviny doma také běžně používáte a které jsou pro vás nové? A čím je stolování v japonské rodině typické?
Pojďme se společně podívat na video o cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Již od dětství toužil cestovat a miloval cizí jazyky. Jako šestnáctiletý vlakem navštívil Podkarpatskou Rus. Spolu s Jiřím Hanzelkou procestoval Afriku, Jižní Ameriku i Asii. Později českoslovenští komunisté zakázali cestovatelům vydávat knížky, až po pádu komunistického režimu mohli opět cestovat a vydávat cestopisy.
Aby v přírodě vše fungovalo, je potřeba ji udržovat čistou. Moře jsou ale plná odpadků. Jejich čištění je finančně náročné a sítě chytaly kromě odpadků i mořské živočichy. Mladý Holanďan přišel s novým řešením. Podívejte se, jak se jeho prototyp na čištění moří testuje.
Šikulové vás tentokrát vezmou do chemické laboratoře. A bude to bomba. Budeme k tomu ale potřebovat holící potřebu našich dědečků, kamenec. Ale použít můžeme i obyčejnou kuchyňskou sůl. Dále gumové rukavice, skořápku od vejce, lepidlo, potravinářské barvivo, dřevěnou špachtli, misku a horkou vodu. Podívejte se, jak si můžeme vyrobit krystaly, které vypadají jako polodrahokamy. A zkuste to taky a vyrobte si krásný a originální dárek.
Pojďme se společně s kamerou zatoulat do přírodní rezervace a navštivme Klokočské skály. Archeologické výzkumy ukazují, že osídlení zde bylo již v době bronzové. Dokonce zde byly nalezeny stáje menšího dobytka. Projít se můžeme unikátní Tichou stezkou, která je upravena pro neslyšící i nevidomé. Cesta nás zavede až na hrad Rotštejn, který rozhodně stojí za návštěvu.
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
13 464
755
4 588
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.