02:06
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
01:16
Folklór a Božena Němcová pro nás jaksi neodmyslitelně patří k sobě. Kde se vzal její vztah k folklóru a kdy se jím začala zabývat? Jaké vůbec bylo její vidění venkova? Šlo jí hlavně o sociální otázky. Podívejme se na krátké odpovědi na ně.
01:00
Božena Němcová podnikla během svého života několik cest na Slovensko. Václav Cílek krátce vysvětluje možný vliv slovenských cest Boženy Němcové na vznik Babičky.
03:37
Babička patří mezi základní pilíře české klasické literatury. Literární vědci Milan Horký, Ondřej Hausenblas a Libuše Heczková připomínají toto dílo z různých úhlů pohledu: Milan Horký hovoří o tom, jak Babičku vnímají japonští bohemisté, Ondřej Hausenblas nabízí možnost, jak chápat postavy humánní babičky a zavržené Viktorky, Libuše Heczková připomíná surrealistické pojetí Babičky s názvem Babička po pitvě. Závěr připomíná nezapomenutelné ztvárnění postavy babičky v podaní Jiřího Pechy. Babička se tak stává něčím důležitějším než jen hodnou stařenkou, dostává rozměry postavy s vlastní integritou a jasným postojem.
04:53
Pražská vlastenecká společnost byla okouzlena Boženou Němcovou stejně, jako byla ona okouzlena touto společností. Literární vědci Milan Horký a Libuše Heczková a geolog Václav Cílek hovoří o skutečnostech, které formovaly vlastenectví mimořádné a rozporuplné osobnosti našich dějin, Boženy Němcové.