Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Fokus Václava Moravce

Silné nadčasové téma, unikátní prostory a hosté, kterým stojí za to naslouchat.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Zdiskreditovaná slova
01:38

Zdiskreditovaná slova

Jakým způsobem se především v souvislosti se slovníkem komunistického režimu posunul význam slov důvěrník, normalizace, reakce, signatář, pionýr nebo propaganda?

Doba chemická
05:51

Doba chemická

Jestliže označíme dobu podle nástroje, který je využíván, můžeme říci, že žijeme v době chemické. Chemie je nástroj současnosti. Co je to chemie? K čemu ji potřebujeme? Proč je všude kolem nás? Co je to chemofobie? Zhlédnutím krátké ukázky s našimi předními odborníky dostanete odpovědi na tyto a další otázky týkající se alchymie 21. století.

Značkaři
05:21

Značkaři

Turistických tras je v ČR kolem 42 000 kilometrů. Český systém turistických značek je jedinečný v Evropě i ve světě. O značení turistických tras se u nás starají takzvaní značkaři. Díky nim se v naší zemi neztratíme. Více nám o značení turistických tras poví a ukáže Karel Markvart z Klubu českých turistů spolu se svou rodinou. Všichni se ve svém volném čase a bez nároku na mzdu starají právě o obnovu turistických tras.

Průměrná teplota vzduchu v ČR
01:04

Průměrná teplota vzduchu v ČR

Mezi lety 1981 a 2010 byl dlouhodobý normál průměrné teploty vzduchu v ČR 7,9 °C. Jaká bude dle Českého hydrometeorologického ústavu průměrná teplota v následujících letech?

Nejzávažnější problémy podle Čechů
00:50

Nejzávažnější problémy podle Čechů

Krátký souhrn výsledků statistického šetření o tom, co Češi považují za nejzávažnější problémy. Lidé nejčastěji zmiňují životní prostředí, znečištění ovzduší, přelidnění, globální oteplování, zacházení s pitnou vodou a třídění odpadů.

Jak to vypadá na třídicí lince
06:27

Jak to vypadá na třídicí lince

Reportáž z exkurze na třídicí linku odpadů v rámci pořadu Fokus Václava Moravce na téma Recyklace světa. Dozvíte se, jak probíhá třídění odpadu nebo recyklace papíru, jak funguje třídicí linka, komunální odpad a odpadové hospodářství a jaký vliv má odpadové hospodářství na životní prostředí.

Osevní plochy v ČR
01:23

Osevní plochy v ČR

Jak se změnilo využívání osevních ploch v zemědělství ČR za posledních 30 let? Kterých plodin ubylo nejvíce a pěstování kterých plodin se "nejvíce vyplatí"?

Počet cizinců v ČR
01:53

Počet cizinců v ČR

Najdete zde krátký souhrn počtu cizinců žijících v České republice a dozvíte se, ke komu chováme největší sympatie.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

3 pracovní listy

Pracovní list: Regulace vodních toků

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Obsahuje práci s mapou, procvičuje znalosti spojené s regulací vodních toků (regulované vodní toky, neregulované vodní toky, renaturace, mokřady, meandry, biotop).

Pro učitele: Regulace vodních toků

Doplňkový materiál pro učitele k souboru Pracovní list: Regulace vodních toků. Obsahuje řešení.

Voda - obrázková statistika o tom, proč je voda národním bohatstvím

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o vodě. Dozvíte se, proč je voda tak důležitá, jaká má skupenství a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)
Probíhá načítání