Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

České století

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 42

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

07:04

Dialog Václava Havla a Mariána Čalfy

Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.

Havel prezidentem

01:50

Havel prezidentem

Monolog Václava Havla v ateliéru výtvarníka Josky Skalníka, ve kterém se skrýval před veřejností v prosinci 1989. Uvažuje nahlas o své kandidatuře a možné kandidatuře svého protikandidáta, nejznámějšího Slováka Alexandra Dubčeka.

Návrh složení federální vlády

07:20

Návrh složení federální vlády

Buďte přítomni jednání Občanského fóra s ministerským předsedou Mariánem Čalfou o novém složení federální vlády. Obě strany představují možná jména ministrů a diskutují nad nimi.

Schůzka Občanského fóra v klubu Aurora

02:52

Schůzka Občanského fóra v klubu Aurora

V noci z 5. na 6. prosince probíhá schůzka Občanského fóra. Jeho představitelé vedou debatu o tom, kdo bude příštím premiérem a prezidentem Československa. Předpokládají, že novým premiérem bude Slovák Marián Čalfa. Pak by novým prezidentem měl být podle pravidel Čech. Václav Havel připouští, že zájmy lidu jsou důležitější než jeho osobní preference.

Nejsme jako oni

05:39

Nejsme jako oni

Poradce předsedy federální vlády Oskar Krejčí vede monolog v sídle vlády a hodnotí situaci v Československu uprostřed sametové revoluce a přemýšlí o očekáváních veřejnosti a další budoucnosti komunistické strany.

Požadavky Občanského fóra

17:06

Požadavky Občanského fóra

Václav Havel se 26.11.1989 sešel v Obecním domě s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. Občanské fórum zde předložilo své požadavky federální vládě a pozvalo Adamce na demonstraci na Letenské pláni. Na ní Ladislav Adamec vystoupil a projevem, kde zejména odsuzoval připravovanou generální stávku, ztratil svoji politickou budoucnost.

První setkání Občanského fóra s vedením státu

02:20

První setkání Občanského fóra s vedením státu

Zástupci Občanského fóra jedou na první schůzku s předsedou vlády Ladislavem Adamcem 21. 11. 1989 do Strakovy akademie. Vrcholný představitel OF Václav Havel však není na jednání ani do budovy vpuštěn a zůstává čekat před úřadem vlády.

Příjezd Masaryka z exilu

04:05

Příjezd Masaryka z exilu

Filmové zpracování slavnostního příjezdu čerstvě zvoleného prezidenta Masaryka z exilu do Prahy a nově vzniklého Československa.

Masaryk a Thun

06:54

Masaryk a Thun

Rozhovor Masaryka s místodržícím v Čechách Františkem Antonínem III. Thunem v roce 1914 o neudržitelnosti Rakousko-Uherska. Thun, nejvyšší představitel správy v českém království, zastává zcela opačný názor.

Masaryk a jeho spolupracovníci v roce 1914

04:20

Masaryk a jeho spolupracovníci v roce 1914

Ve filmové ukázce hodnotí T. G. Masaryk události po vypuknutí první světové války a predikuje její budoucí vývoj před tím, než odjede do zahraničí. Zadává úkoly svým spolupracovníkům a určuje Edvarda Beneše jako svého zástupce.

Prohra demokratických stran v únoru 1948

05:24

Prohra demokratických stran v únoru 1948

V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je přenesena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.

Počátek únorové krize z pohledu představitelů KSČ

05:38

Počátek únorové krize z pohledu představitelů KSČ

Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.

Načíst další videa
Probíhá načítání