07:04
Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.
01:50
Monolog Václava Havla v ateliéru výtvarníka Josky Skalníka, ve kterém se skrýval před veřejností v prosinci 1989. Uvažuje nahlas o své kandidatuře a možné kandidatuře svého protikandidáta, nejznámějšího Slováka Alexandra Dubčeka.
07:20
Buďte přítomni jednání Občanského fóra s ministerským předsedou Mariánem Čalfou o novém složení federální vlády. Obě strany představují možná jména ministrů a diskutují nad nimi.
02:52
V noci z 5. na 6. prosince probíhá schůzka Občanského fóra. Jeho představitelé vedou debatu o tom, kdo bude příštím premiérem a prezidentem Československa. Předpokládají, že novým premiérem bude Slovák Marián Čalfa. Pak by novým prezidentem měl být podle pravidel Čech. Václav Havel připouští, že zájmy lidu jsou důležitější než jeho osobní preference.
05:39
Poradce předsedy federální vlády Oskar Krejčí vede monolog v sídle vlády a hodnotí situaci v Československu uprostřed sametové revoluce a přemýšlí o očekáváních veřejnosti a další budoucnosti komunistické strany.
17:06
Václav Havel se 26.11.1989 sešel v Obecním domě s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. Občanské fórum zde předložilo své požadavky federální vládě a pozvalo Adamce na demonstraci na Letenské pláni. Na ní Ladislav Adamec vystoupil a projevem, kde zejména odsuzoval připravovanou generální stávku, ztratil svoji politickou budoucnost.
02:20
Zástupci Občanského fóra jedou na první schůzku s předsedou vlády Ladislavem Adamcem 21. 11. 1989 do Strakovy akademie. Vrcholný představitel OF Václav Havel však není na jednání ani do budovy vpuštěn a zůstává čekat před úřadem vlády.
04:05
Filmové zpracování slavnostního příjezdu čerstvě zvoleného prezidenta Masaryka z exilu do Prahy a nově vzniklého Československa.
06:54
Rozhovor Masaryka s místodržícím v Čechách Františkem Antonínem III. Thunem v roce 1914 o neudržitelnosti Rakousko-Uherska. Thun, nejvyšší představitel správy v českém království, zastává zcela opačný názor.
04:20
Ve filmové ukázce hodnotí T. G. Masaryk události po vypuknutí první světové války a predikuje její budoucí vývoj před tím, než odjede do zahraničí. Zadává úkoly svým spolupracovníkům a určuje Edvarda Beneše jako svého zástupce.
05:24
V táboře nekomunistických stran panuje skleslost. Ve videu je přenesena scéna setkání představitelů těchto stran z 24. února 1948, ukazuje nastupující sílu KSČ i to, že rozdíly mezi demokratickými skupinami byly menší, než se původně zdálo.
05:38
Klement Gottwald, Antonín Zápotocký a další vedoucí představitelé KSČ se na večerním jednání radí, jak dovršit likvidaci zastoupení demokratických stran ve vládě. Video ukazuje na jejich odhodlanost i schopnost taktického jednání na počátku únorové krize 1948.