Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Ryby našich řek

Dobrodružství pod hladinou

Jak ryby dýchají? Co je to rybí přechod? Proč z našich vod zmizeli lososi a co se s tím dá dělat? Všechno víme a prozradíme. Ač se zdá, že řeky si jen tak poklidně plynou, pod jejich hladinou to žije ve dne i v noci. Ryby jsou důležitou součástí ekosystému a jejich život je každodenním bojem o přežití.

Stáhnout materiály

ryby-nasich-rek

Některé z našich ryb se k nám dostaly uměle, jiné naopak vlivem lidských zásahů zmizely. Ryby jsou zajímavé nejen pro rybáře. Složení rybí populace má dopad na veškerý další podvodní život. Jaký? Podívejte se. K tématu naše ryby jsme pro vás kromě videí připravili také několik pracovních listů.


Zdrojem materiálu "Lososí tulačka z Labe" je Národní zemědělské muzeum.

Zobrazit další materiály
Vznik života na Zemi

04:13

Vznik života na Zemi

Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se ale přeneseme o několik miliard let zpět, představíme si vznik života na naší planetě a povíme si, jak se evoluce během miliónů let dostala z vody na souš. Některé druhy ale ve vodě zůstaly. Třeba ryby. My si je rozdělíme na mořské a sladkovodní.

Druhy ryb

04:42

Druhy ryb

Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.

Nedravé ryby

04:26

Nedravé ryby

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s nedravými rybami – cejnkem, ploticí, cejnem, kaprem a karasem. Ukážeme si, čím se tyto ryby živí. Víte, co je zooplankton nebo požeráková kost?

Návrat lososů

01:04

Návrat lososů

Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.

Pstruh potoční

01:00

Pstruh potoční

Kde žijí pstruzi? Čím se živí a jak se chovají? Čisté, chladné a prudce tekoucí vody s prokysličenou vodou jsou domovem pro pstruhy potoční. Pstruzi jsou dravci a loví larvy hmyzu.

Čisté pstruhové vody

01:18

Čisté pstruhové vody

Ve skulinách mezi kameny a pod břehem narazíme na bohatý vodní život. Pozorovat můžeme pstruha potočního nebo vranku obecnou. Ani chrostíci ve svých pevných schránkách nejsou před těmito predátory v bezpečí. Při troše štěstí narazíme na úklidovou četu potoka, raka kamenáče. Kdysi jich pod kameny bývaly tisíce.

Vranka obecná

01:03

Vranka obecná

Víte, kde u nás můžete zahlédnout vranku obecnou, bizarní rybku, která špatně plave? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.

Rybí predátoři v českých řekách

01:49

Rybí predátoři v českých řekách

Jak vypadá predátor, před kterým se musí mít na pozoru celá řeka? A jaké další nebezpečí v řece číhá? Seznamte se s mníkem jednovousým a dalšími rybami našich řek.

Dravé ryby

04:34

Dravé ryby

Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s dravými rybami – štikou, candátem, okounem a sumcem. Víte, která ryba si připravuje pro svoje vajíčka hnízdo a hlídá ho?

Dravá štika

00:54

Dravá štika

Pod hladinou rybníku můžeme narazit na rybího predátora, tedy štiku. Už malé štiky aktivně loví a klidně i sebe navzájem, a tím regulují svůj počet.

Jak ryby dýchají pod vodou?

00:50

Jak ryby dýchají pod vodou?

Jak je možné, že ryby dokážou dýchat pod vodou? Vlastně je to jinak – ryby získávají kyslík z vody. Ryby se nenadechují jako člověk, ale voda prochází jejich žábrami. Sledujte, jak ryby dýchají.

Ryba z kamínků

02:15

Ryba z kamínků

Vytvořte s námi krásnou dekoraci do bytu z přírodních materiálů. Budeme potřebovat dřevěnou překližku, disperzní lepidlo, tavnou pistoli a oblázky různých tvarů a velikostí. Budete tvořit kapra, štiku nebo třeba žraloka? Vzhůru do toho!

Probíhá načítání