Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Povídejme si o podzimu

Léto pomalu končí a příroda se začíná připravovat na chladnější dny a měsíce. Co všechno ale musí před zimou stihnout? Proč je podzim v přírodě tak důležitý a jaké zábavné aktivity dětem nabízí? Na to se podívejte v této kolekci, která dětem pomůže roli podzimu v přírodě snadno pochopit.

Stáhnout materiály

povidejme-si-o-podzimu

Kolekce obsahuje pět pracovních listů, které jsou vhodné zejména pro děti předškolního věku a pro žáky prvního stupně základní školy. Zaměří se na druhy podzimních plodů a rozdíly mezi nimi, naučí děti básničku, kterou sami pomohou vymyslet nebo poskytnou návod na výrobu lampionu z dýně.

Samozřemostí kolekce jsou naučná videa, která ukazují podzim také v kontextu čtyř ročních období a vysvětlují, co je pro každé z nich v přírodě typické. Odpoví dětem na otázky, kdy se sklízí plody, jaký je rozdíl mezi listnatými a jehličnatými stromy a nabízí náměty na oblíbené podzimní aktivity, jako je tradiční výroba kaštanových zvířátek. Starší děti mohou, prostřednictvím videí, porozumět také tématu Dušiček, které jsou právě s podzimem silně spjaty.

Podzimní dýně

04:48

Podzimní dýně

Pořad přináší informace o dýních: jak mohou vypadat a jaké rozdíly jsou mezi různými dýněmi. Dále pojmenovává části dýně a popisuje, k čemu slouží stopka, semínka, dužina. Součástí je ukázka výroby halloweenské dýňové lampy.

Stromy: Jabloň od zimy do podzimu

04:49

Stromy: Jabloň od zimy do podzimu

Pořad děti motivuje úvodní básní „Jabloňka“. Názorně ukazuje proměny jabloně během celého roku (zimní spánek, jarní květy, opylování včelkami, dozrávání a podzimní plody – jablka). Popisuje jablko zvenku i zevnitř, včetně pojmenování jeho částí. Součástí jsou i nápady, co všechno se dá z jablek udělat a vyrobit.

Podzimní plody

04:38

Podzimní plody

Pořad seznamuje děti s podzimními plody. Jsou v něm ukázány plody jako šípky, hloh, pámelník nebo kaštany. Informuje, které plody jsou jedlé a užitečné, a které naopak slouží jen zvířatům. Jsou ukázány i výrobky z těchto plodů, například zvířátka a korále.

Listnaté stromy: Části stromu, ekosystém

04:49

Listnaté stromy: Části stromu, ekosystém

Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.

Proč listnatým stromům padají listy a jehličnatým jehličky ne?

07:33

Proč listnatým stromům padají listy a jehličnatým jehličky ne?

Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč listnatým stromům padají listy a jehličnatým jehličky ne?

Proč padají listy?

14:30

Proč padají listy?

Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč padají listy?

Sklizeň ovoce

04:45

Sklizeň ovoce

Pořad seznamuje děti pomocí úvodní básně s různými druhy ovoce (jablka, broskve, hrušky, blumy, švestky). Vysvětluje, co to znamená sad a jak a kdy se má správně sklízet ovoce. Pomocí lupy zkoumá a objevuje, co se ukrývá uvnitř ovoce. Nakonec dětem vysvětlí rozdíl mezi pojmy peckoviny a jádroviny.

Probíhá načítání