Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Světové lesy vs. člověk: Proč tuhle bitvu nemůžeme vyhrát?

Zatímco vyspělé státy se své lesy snaží chránit, rozvojové země upřednostňují ekonomiku před ekologií a nemilosrdně je kácí. Amazonský prales mizí rychlostí 7 fotbalových hřišť za minutu a brazilský prezident legalizuje přístup těžařů na chráněná území. Co by to mohlo znamenat pro zbytek světa? A proč to není jen záležitost Brazílie, jak tvrdí její pravicový prezident? A co se děje v Indonésii?

Člověk a les

Proč by nás ve střední Evropě měly zajímat Amazonské pralesy, jejichž těžba poskytuje obživu těm jejím nejchudším obyvatelům? Trvale udržitelnému životu se musíme učit všichni. Nemůžeme už nadále rozvracet ekosystém. Heslo „rozděl a panuj“ se totiž ukazuje být totálně lichou slepou uličkou, jejímiž důsledky budeme trpět všichni. A po člověku a jeho působení opravdu zůstává jen holá poušť. Co můžeme udělat pro změnu stavu, za který jsme zodpovědní my všichni? I když o tom možná ani nevíme?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Amazonský deštný les a odlesňování

Pracovní list k samostatní práci pro žáky střední školy. Obsahuje slepou mapu Jižní Ameriky, procvičuje znalosti spojené s problematikou deforestace a jejích důsledků.

Pro učitele: Amazonský deštný les a odlesňování

Doplňkový materiál k souboru Pracovní list: Amazonský deštný les a odlesňování pro učitele. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání