00:17
Věděli jste, že všechny děti, kluci i holky, mají stejná práva? Právo na rodinu, právo na vzdělání, právo na informace a další jsou sepsána v úmluvě, kterou podepsaly skoro všechny státy světa v roce 1989.
Ve videu uvidíte stručné a jasné vysvětlení toho, co je OSN, jak a proč vzniklo, jaké jsou jeho cíle a jaké státy jsou do něj zapojeny. Také se dozvíte, kde Rada bezpečnosti OSN sídlí a kdo stojí v jejím čele. Víte, komu pomáhá UNICEF?
Rozhovor s politologem o fungování a nástrojích OSN ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Co může a nemůže OSN při jednáních zemím nabídnout? Disponuje nějakými "tvrdými pravomocemi", které lze uplatnit? Ve videu najdete odpovědi na tyto a další otázky vztažené ke komunikaci mezi OSN a světovými velmocemi.
Od roku 2017 zastává post generálního tajemníka OSN António Guterres. Ještě před jmenováním do funkce si jako hlavní cíle svého působení stanovil vyřešení krize v Sýrii a boj s terorismem. Co dalšího můžeme očekávat od bývalého portugalského premiéra a jaké jsou jeho pravomoci, přibližuje zástupce Informačního centra OSN v Praze.
Bývalý ministr zahraničí ČR se ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem zamýšlí nad reformou OSN. Přichází reforma včas? Je dostačující nové pravidlo, že stálí členové musejí podat vysvětlení při využití práva veta? A neměly by mít možnost více promlouvat i další země, jako je například Indie, Japonsko či Brazílie?
OSN prohlásila 12. červen za Světový den proti dětské práci. Podle ní se sice situace pomalu zlepšuje, přesto je na světě je přes 170 miliónů dětí, které jsou vykořisťovány a nuceny pracovat.
Jak poznám správného kamaráda? Nejlépe se to ukáže v okamžiku, když mám problém. Snaží se mi totiž v rámci možností pomoci. Za kamarádství se nic nežádá ani nenabízí. Chcete vědět, co ještě je mezi kamarády důležité? Podívejte se s námi.
Chovat se vhodně na návštěvě je pro někoho dost nesnadný úkol. Jak se tedy správně chovat? Nezapomeňte nejprve pozdravit! Na návštěvě děláme jenom to, k čemu nás hostitelé vyzvou. Pokud si s sebou přivedete někoho, koho ostatní neznají, nezapomeňte ho představit. A pozor, děti si mají hrát tak, aby ostatní nerušily. Pak budete vítaná návštěva!
Když děti učí telka! Jaké velikonoční tradice v jednotlivých krajích dodržujeme, si společně s paní učitelkou Katkou a dětmi ze 4. třídy ukážeme ve velikonočním dílu. Společně si zopakujete názvy krajů ČR a dozvíte se o zajímavých tradicích, které se váží k oslavám Velikonoc. Můžete zkusit hádat, ve kterém z krajů najdete kupříkladu skleněné kraslice. Na závěr si můžete společně s dětmi zkusit vyrobit „batikované vajíčko“.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Nejlepší je začít u sebe, třeba nesvítit zbytečně, vypínat elektrické spotřebiče. Ušetříme tak i peníze za elektřinu. A proč máme elektřinou šetřit? Její výroba totiž ničí krajinu kolem nás. Takže, čím víc elektřiny spotřebujeme, tím hůř to vypadá s naší planetou.
10 546
494
2 799
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.