01:37
Ve videu uvidíte stručné a jasné vysvětlení toho, co je OSN, jak a proč vzniklo, jaké jsou jeho cíle a jaké státy jsou do něj zapojeny. Také se dozvíte, kde Rada bezpečnosti OSN sídlí a kdo stojí v jejím čele. Víte, komu pomáhá UNICEF?
Rozhovor s politologem o fungování a nástrojích OSN ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Co může a nemůže OSN při jednáních zemím nabídnout? Disponuje nějakými "tvrdými pravomocemi", které lze uplatnit? Ve videu najdete odpovědi na tyto a další otázky vztažené ke komunikaci mezi OSN a světovými velmocemi.
Od roku 2017 zastává post generálního tajemníka OSN António Guterres. Ještě před jmenováním do funkce si jako hlavní cíle svého působení stanovil vyřešení krize v Sýrii a boj s terorismem. Co dalšího můžeme očekávat od bývalého portugalského premiéra a jaké jsou jeho pravomoci, přibližuje zástupce Informačního centra OSN v Praze.
OSN prohlásila 12. červen za Světový den proti dětské práci. Podle ní se sice situace pomalu zlepšuje, přesto je na světě je přes 170 miliónů dětí, které jsou vykořisťovány a nuceny pracovat.
Bývalý ministr zahraničí ČR se ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem zamýšlí nad reformou OSN. Přichází reforma včas? Je dostačující nové pravidlo, že stálí členové musejí podat vysvětlení při využití práva veta? A neměly by mít možnost více promlouvat i další země, jako je například Indie, Japonsko či Brazílie?
Věděli jste, že všechny děti, kluci i holky, mají stejná práva? Právo na rodinu, právo na vzdělání, právo na informace a další jsou sepsána v úmluvě, kterou podepsaly skoro všechny státy světa v roce 1989.
Evropská unie přijala v roce 2024 pravidla pro umělou inteligenci. V celosvětovém měřítku se jedná o unikátní krok. Jaké jsou podle nich zakázané systémy a co představuje tzv. pyramida rizik? Ve videu jsou dále představeny dva odborné názory na nová pravidla: pohled právničky a vývojáře.
V souvislosti s českou a rakouskou šlechtou často narazíme na pojem „inkolát“. Ten potvrzoval příslušnost k plnoprávným domácím šlechtickým rodům a byly s ním spojeny určité výhody a práva. Získával se udělením od zemského sněmu nebo od panovníka, a na další příslušníky rodu přecházel dědičně.
Jak se vyrovnat se zklamáním, které nám způsobili ti nejmilovanější? Lze překonat strach, stud a bezmoc? Otevřené zpovědi seniorů o tom, jak se z vlastního dítěte stane nepřítel, a také o tom, jak nelehká je obrana proti násilí, ať už má jakékoliv podoby.
Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.
Každý má občas starosti, děti i dospělí. Myslíme si, že problém je větší než obr a nemá řešení. Řešení ale existuje vždy a najde se, když se trápení a starostí nebudeme bát.
Pojďme se společně podívat na video o dětských právech. Všechny děti mají právo žít v rodině anebo se alespoň stýkat s příbuznými, být dítětem a hrát si. Dítětem jste podle mezinárodní úmluvy do osmnácti let. Některé děti nemají šanci se učit, přitom vzdělání je v jejich zemi jediná šance na lepší život. Dalším právem, které úmluva zaručuje, je právo na vzdělání, stejně jako právo na informace.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak lze ušetřit na energiích. O nutnosti šetřit energiemi slyšíme čím dál tím častěji. Můžeme například používat úsporné žárovky. Šetřit energií můžeme doma i ve škole. Zbytečně také plýtváme vodou a největší vliv na to má naše hygiena. Proč?
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
12 813
722
4 384
1 217
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.