05:51
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
V tomto díle Wifiny zjistíte, co dělá kominík. Kominík totiž nejen čistí komíny, ale musí také umět vyhodnotit možné závady, které by mohly vést k velkému neštěstí. Více o tomto řemeslu a jeho nástrojích v reportáži.
Vystudovaný učitel, herec, scénárista a především populární hudební skladatel, také zakladatel divadla Járy Cimrmana a vítěz mnoha hereckých ocenění – to vše je Zdeněk Svěrák, kterého děti znají především ve spojení s jeho skladatelským kolegou Jaroslavem Uhlířem. V naší reportáži si připomeneme tvorbu tohoto všestranného a populárního umělce, který se navždy zapsal do dějin české kinematografie.
Proč a jak se nenechat ovládnout emocemi? Je sebeovládání přetvářka? A jak na sobě můžeme pracovat a trénovat sebeovládání? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Louis Paster je světoznámý chemik, průkopník očkování a člověk, který objasnil proces kvašení. Dodnes je po něm pojmenován proces pasterizace. Více se o jeho životě dozvíte v kreslené reportáži Zpráviček.
Zazpívejme si společně "hymnu" panelákového sídliště. Máte také zkušenosti s bydlením v paneláku? Co myslíte, jaký je rozdíl mezi bydlením v paneláku a bydlením v domečku? Jaké jsou výhody či nevýhody takového bydlení? A jsou děti, které zpívají písničku, s bydlením v paneláku spokojené?
11 598
615
3 448
1 032
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.