01:08
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Jaké to je být takovým zvířecím doktorem? Zkusit si práci veterináře měl možnost 13letý chlapec, který prožil jeden den na veterinární klinice. Dozvíme se s ním, co takový zvířecí doktor běžně během pracovního dne dělá. Jakou kvalifikaci a vlastnosti musí takový veterinář mít?
Vozembouch je vlastně bicí hudební nástroj, na který se hraje tak, že s ním boucháte o zem. Podle toho dostal i svůj název. Je nezbytnou součástí každého masopustního průvodu. Pokud ještě žádný nemáte, neváhejte si ho vyrobit. Potřebovat budete: plechovky, rýži, kovová víčka, lepicí pásku, hřebíky, šídlo, stuhu, nůžky, motouz, drátek a ramínko.
Víte, jak se k nám dostalo zboží, které si kupujete v obchodě nebo v e-shopu? Často putuje v kontejnerech z jiné části světa po moři, vlakem nebo na kamionech. Po celém světě je obrovská síť skladových hal, kde se skladuje a čeká na doručení k zákazníkovi. Zamyslete se, jak to ovlivňuje naše životní prostředí.
Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.
O předpověď počasí se pokoušel už Aristoteles, ale bez přístrojů mu to moc nešlo. Velký pokrok přineslo 17. století a vynálezy barometru a barografu. Od roku 1950 se v meteorologii používají i počítače. A co bylo dál? Dozvíme se také, co je přesně počasí. Co dnešní meteorology zajímá a jak to zjišťují? Na jak dlouho dopředu dokážou říct, kam se bude počasí ubírat? Jak odhadnout, jak bude, a jak to zjistit přesně, vypátrala Verča v tomto dílu Wifiny.
Šikulové vás tentokrát vezmou do chemické laboratoře. A bude to bomba. Budeme k tomu ale potřebovat holící potřebu našich dědečků, kamenec. Ale použít můžeme i obyčejnou kuchyňskou sůl. Dále gumové rukavice, skořápku od vejce, lepidlo, potravinářské barvivo, dřevěnou špachtli, misku a horkou vodu. Podívejte se, jak si můžeme vyrobit krystaly, které vypadají jako polodrahokamy. A zkuste to taky a vyrobte si krásný a originální dárek.
Mnoho věcí, které v životě běžně používáme, je vyrobeno z ropy. Co všechno to je, kdy a jak lidé ropu objevili a k čemu jí používali? Jak dnešní petrochemický průmysl funguje, na co se zaměřuje a čemu se naopak snaží vyhnout, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se spolu s kamerou zatoulat do Krušných hor a navštivme cínový Důl Mauricius. Jedná se o významnou památku zařazenou na seznam UNESCO. Zjistíme, že důl měří až 1,5 km a vznikl propojením několika štol. Uvážíme-li, že dříve horníkům trvalo celou směnu posunout se o dva centimetry, oceníme jeho velikost. Jak to v takovém dole se stálou teplotou 7 stupňů vlastně vypadá?
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.