01:08
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Etiketa je také o tom být připravený předem na různé neobvyklé situace. Cestování letadlem k nim rozhodně patří. Pravidla přepravy stanovuje letecká společnost a je dobré je znát předem. Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu? Co v něm rozhodně nesmí být?
Asi 200 km za polárním kruhem je malá vesnička Rovaniemi, kde má svou dílnu Joulupukki, finská verze Santa Clause. Ten se se svými elfy celý rok připravuje na Vánoce. Co všechno musí společně zvládnout, se dozvíte v reportáži Zpráviček.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Už jste se někdy setkali s pojmem ransomware nebo třeba DDoS? Možná je neznáte, ale ve světě internetu patří k nejznámějším typům kybernetických útoků. Jak se říká lidem, kteří za takovými útoky stojí, dá se proti nim bránit a jaké další hrozby mohou číhat v kyberprostoru? O tom všem si popovídáme s Petrou Sobkovou z Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Pojďme se společně podívat na video o ledopádech, které se nachází třeba na Blansku u propasti Macocha. Tuto ledovou výzdobu nám přichystalo mrazivé počasí. Ledopády mohou být průhledné, bílé, ale i oranžové. Barvu ledopádů určují látky rozpuštěné ve vodě, která vyvěrá ze země. Jak často se tato ledová krása objevuje a je možné ji navštívit? Podmínky pohybu v této chráněné krajinné oblasti jsou jasné.
Robůtek Kit a pan Baterka využijí na své cestě mořské proudy. Silné proudy je ale rozdělí - zatímco Kit pluje na sever k ledovcům, pan Baterka pluje teplým proudem zpět na kosmodrom. Jak to dopadne? Více o mořských proudech se dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
Póly nejsou jen na Zemi. Póly mají i magnety, červená a modrá, dvě barvy, které póly na magnetu označují. Chcete být expertem a dozvědět se fakta, jak magnety fungují? Víte, že magnety najdeme i v kreditní kartě a v mobilu? Ukažme si experimenty s magnety!
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.