00:17
Věděli jste, že všechny děti, kluci i holky, mají stejná práva? Právo na rodinu, právo na vzdělání, právo na informace a další jsou sepsána v úmluvě, kterou podepsaly skoro všechny státy světa v roce 1989.
Ve videu uvidíte stručné a jasné vysvětlení toho, co je OSN, jak a proč vzniklo, jaké jsou jeho cíle a jaké státy jsou do něj zapojeny. Také se dozvíte, kde Rada bezpečnosti OSN sídlí a kdo stojí v jejím čele. Víte, komu pomáhá UNICEF?
Rozhovor s politologem o fungování a nástrojích OSN ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem. Co může a nemůže OSN při jednáních zemím nabídnout? Disponuje nějakými "tvrdými pravomocemi", které lze uplatnit? Ve videu najdete odpovědi na tyto a další otázky vztažené ke komunikaci mezi OSN a světovými velmocemi.
Od roku 2017 zastává post generálního tajemníka OSN António Guterres. Ještě před jmenováním do funkce si jako hlavní cíle svého působení stanovil vyřešení krize v Sýrii a boj s terorismem. Co dalšího můžeme očekávat od bývalého portugalského premiéra a jaké jsou jeho pravomoci, přibližuje zástupce Informačního centra OSN v Praze.
Bývalý ministr zahraničí ČR se ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem zamýšlí nad reformou OSN. Přichází reforma včas? Je dostačující nové pravidlo, že stálí členové musejí podat vysvětlení při využití práva veta? A neměly by mít možnost více promlouvat i další země, jako je například Indie, Japonsko či Brazílie?
OSN prohlásila 12. červen za Světový den proti dětské práci. Podle ní se sice situace pomalu zlepšuje, přesto je na světě je přes 170 miliónů dětí, které jsou vykořisťovány a nuceny pracovat.
Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.
Pokud chceme chránit naši planetu před hromadícím se odpadem, třídíme a recyklujeme ho. S plasty to však není tak jednoduché. Zamyslete se nad tím, jestli skutečně potřebujete tolik věcí vyrobených z plastu. Nemůžete použít některé obaly opakovaně?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Její kouzelné zaříkadlo je pravda: „Ředkvičky či mrkev, květák nekupujte přes půl světa. Pěstuj vlastní zeleninu, přijď si ke mně pro zeminu.“ Proč by zelenina měla cestovat, když si ji můžeme vypěstovat doma? Proč by cestovat neměla? A jak na to? To nám poradí Anička.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
10 570
519
2 946
987
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.