02:49
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Břetislav byl synem Oldřicha a Boženy. Do koho se zamiloval? A jakým způsobem si opatřil nevěstu? Co na jeho počínání Jitka říkala? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Někdy je potřeba dát si pozor na to, co si přejeme. Lidé si občas něco přejí, aniž by věděli, co by to znamenalo, kdyby se jim jejich přání splnilo. Přesně to se stalo Olince, Aničce a jejich spolužákům. V takovém případě je potřeba zachovat chladnou hlavu a vymyslet, jak takové splněné přání správně využít. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku poznat a napsat písmeno G. Zábavnou formou vyvodíme podobu písmena G s využitím Kimovy hry. Písmeno pak hravě poznáme a napíšeme.
Jiří Gruša byl český spisovatel, literární kritik, ale také politik a diplomat (v 90. letech 20. století působil jako ministr školství). Z jeho literární činnosti dodnes vyčnívá román Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele, na kterém pracoval v 70. letech. Právě o tomto experimentálním románu se dozvíme více ve videu, zejména prostřednictvím výkladu spisovatelky a bohemistky Sylvie Richterové.
Všichni víme, že Praha je hlavní město České republiky. Víte ale, jaká jsou pro Prahu typická jídla a co jedli Pražané v minulosti? Možná se budete divit, co všechno se na talířích Pražanů objevovalo a jaké delikatesy na území hlavního města vznikly.
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Pasáž zábavnou formou popisuje bitvu tří císařů u Slavkova a její dopady na naše země i Evropu.
Podle prachatických lidových umělců nám velikonoční tradice zvaná pekání spolehlivě přivolá jaro. Co se při této prastaré tradici dělá? Jaké zajímavé techniky zdobení vajíček se dříve používaly? A v jakých tvarech se dříve peklo velikonoční pečivo?
Věděli jste, že údolí řeky Vydry patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Věděli jste, že na Křivoklátsku najdeme tzv. pleše? Jde o zbytky plošek skalních stepí na vrcholcích kopců. Najdeme tam řadu původních druhů rostlin i bezobratlých živočichů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Unikátní technické vodní dílo Zlatá stoka vybudoval ve službách Rožmberků Štěpánek Netolický. Už přes pět století přivádí živou okysličenou vodu do rybníků a vytváří ideální podmínky pro chov ryb. A nejen to. Sloužila doslova všem obyvatelům města. Zlatá stoka je téměř 48 km dlouhá. Začíná v Majdaleně na řece Lužnici u jezu Pilař a proplétá se mezi největšími vodními plochami Třeboňska až do Veselí nad Lužnicí.
13 378
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.