Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka o mašince, která se pořád něčeho bála. Myšky, broučka i malé žabky. A hlavně tunelu. Jak jí pomoci zbavit se strachu? Vydejme se společně za mašinkou na trať k řece Sázavě zjistit, proč se jí vlastně říká drak!
Sbírka českého básníka, autora pohádek pro děti, textaře, scenáristy, novináře a překladatele Karla Šiktance Nesmír obsahující texty z let 2007-2010 byla roku 2011 nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Poezie.
V pasáži z druhého dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se prostřednictvím postavy Františka Věka, jehož studia jsou spjata s katolickým klášterem, ocitneme v bohatě zásobené knihovně, kde se nacházela také vitrína se zakázanými knihami.
Když děti učí telka! Společně s žáky 5. ročníku si zkusíme porovnat a zaznamenat, co všechno prožívá postava Anny v současnosti, s postavou, která se probudí se jménem Alfa v roce 2070. Pomůže nám s tím pantomimická rozcvička i velké kouzelné zrcadlo.
V Ptačí pohádce se dozvíme, jak se ptáci naučili létat. Jakou roli v tom hrálo andělí vejce? A proč se slepice létat nenaučily? Dozvíte se z vyprávění bratrů Josefa a Karla Čapkových!
Proč Andulku nevzali do školy? Děti se dozvědí, jak v minulosti vypadala výuka ve škole a také se seznámí s podzimní tradicí – posvícením. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kočovníci Anička a Honzík vyprávějí pohádku o hloupém vlkovi, vychytralé lišce a botách, které vlkovi nepomohly k plnému břichu. Pohádka je překládána do znakové řeči a pomáhá rozvíjet zrakovou a sluchovou paměť.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci. Tento díl je simultánně tlumočen do znakové řeči.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Každý z nás si občas rád dá něco sladkého, nebo takříkajíc na chuť. Jak by to ale dopadlo, kdybychom jedli jenom samé sladkosti? Co by na to řeklo naše tělo a mohli bychom vůbec takto fungovat? Naštěstí to nemusíme zkoušet, protože už to za nás vyzkoušel Pepík Coufal. A jak to s ním dopadlo? Inu podívejte se sami. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o jelenovi z dopravní značky, který měl velice důležitou povinnost, ale už se při ní tuze nudil.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci. Tento díl je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Pojďte si s námi poslechnout dračí příběhy. Pohádku předčítá ,,dračí babička", která vás seznámí se všemi dráčky. Ale nebojte se, ne každý drak chce princeznu k obědu. Tady existují i hodní draci. Nevěříte? Tak se pojďte přesvědčit. Příběh je simultánně tlumočen i do znakové řeči.
12 810
721
4 374
1 216
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.