Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka o mašince, která se pořád něčeho bála. Myšky, broučka i malé žabky. A hlavně tunelu. Jak jí pomoci zbavit se strachu? Vydejme se společně za mašinkou na trať k řece Sázavě zjistit, proč se jí vlastně říká drak!
Pohádka Kmotr kocour, kterou předčítá herečka Naďa Konvalinková. Příběh vypráví o chudém uhlíři, který se vydá hledat kmotra pro svého syna Petra. Protože nikdo jiný nemá zájem, rozhodne se tedy pro kocoura. Díky němu se však Petr naučí řemeslu a dokonce zachrání království před loupežníky.
Pohádka O Palečkovi, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o sedlákovi a jeho ženě, kterým se narodí syn velký jako prst na ruce. Začnou mu říkat Paleček. Je velmi šikovný a rád pomáhá otci na poli. Jednou ho tam uvidí bohatý kupec a chce Palečka do služby. Ten v tom vidí příležitost, jak pomoci svým rodičům.
Vyprávění pohádky Krucipužla. Příběh pojednává o králi, který chtěl za manželku ženu s černými vlasy a očima. Jednoho dne vyhlásil, aby se takové dívky dostavily na hrad. Zkusit štěstí chtěla i dřevorubcova dcera Hanka. Do cesty se jí však postavil zlý trpaslík. Řekl jí, že nesmí zapomenout jeho jméno, jinak se nestane královnou. Dokáže Hanka těžký úkol splnit?
Pohádka Boháč a chudák, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o chamtivém boháči, který odmítne pohostit Boha. Chudák naopak Boha vřele přivítá a ten mu za to splní tři přání. Když se to dozví boháč, vymyslí plán, jak odměnu získat také. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Bajka O pávu, bohyni Héře a slavíkovi, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o tom, jak páv záviděl slavíkovi a dalším ptákům jejich krásný hlas. Rozhodl se proto, že poprosí o pomoc bohyni Héru. Trvalo mnoho dní, než bohyně páva přijala. Její vysvětlení ho však nakonec ještě víc rozčílilo.
Pohádka Malý dráček, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o drakovi, kterého si chtěli pustit dva kluci, ale drak měl strach z výšek. Pak se dá ale s dráčkem do řeči vítr a naučí ho létat.
Proč Andulku nevzali do školy? Děti se dozvědí, jak v minulosti vypadala výuka ve škole a také se seznámí s podzimní tradicí – posvícením. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka O krásné Heleně a devíti bratrech, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o Heleně, jejíž bratry nechá zlá macecha proměnit v labutě. Aby nestihla ublížit i jí, uletí s ní bratři pryč. Helena se pak rozhodne, že udělá všechno pro to, aby získali svoji původní podobu. Zvládne však sama splnit všechny těžké úkoly? Příběh je přeložen do znakové řeči.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Český básník, překladatel, fejetonista, autor knih pro děti a písňových textů Pavel Šrut byl za knihu Lichožrouti v roce 2009 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež. Přečte nám z ní ukázku.
Zhudebněnou báseň Vítězslava Nezvala Magnetová hora můžeme najít na albu první dámy českého šansonu Hany Hegerové Paběrky a také si ji poslechnout ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak předvídat příběh. Nejprve si pomocí hádanek vyluštíme, o čem asi příběh bude. Následně nahlédneme do věštecké koule a vyvěštíme, jak bude pokračovat. Závěr příběhu dopíšeme my. Nezapomeneme zhodnotit, jak se nám předvídání dařilo.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.