02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
Slabost pro každou jinou pláž (2006) je debutem Davida Zábranského, který se řadí k osobitým, ale zároveň kontroverzním současným českým spisovatelům. Co ho motivovalo k napsání knihy? Čím některými pasážemi připomíná styl Milana Kundery? A co ho baví na samotném procesu tvorby? Ve videu nám autor nabídne odpovědi na tyto otázky a přečte ukázku z románu.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
Copak i třeba taková láska není setsakramentsky potřebná věc – když se za to umí chytnout? Druhé dějství dramatu Zahradní slavnost vám představí herci v ukázce, která vznikla v produkci Knihovny Václava Havla.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda Václava II., během které je zaveden hornický zákoník a mincovní reforma s novou měnou, pražským grošem.
Víte, co je to paternoster? Tušíte vůbec, o co jde? Věděli byste, jak funguje a kde je můžeme u nás najít? Možná už jste se s ním setkali v nějaké veřejné instituci. Pořád netušíte? Tak pojďte, co to je paternoster i další informace o něm, se dozvíme v dnešním díle Wifiny.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku něco nového z historie. Co si oblékali lidé ve starověku? S čím si tenkrát děti hrály? A jaká móda se nosila? Porovnejme dřívější módu s dnešními trendy.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.