02:59
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Šotci mohou mít prsty ve spoustě věcí. Jednou z jejich největších zálib je kazit děti. Ne každý má odvahu se takovému šotkovi postavit a dospělí na šotky většinou nevěří, takže dětem nemohou pomoci. Ale i tak se čas od času najde odvážné dítko, které se šotka nelekne. Stejně tak se čas od času najde dospělý, který na šotky věří a nebere dětské stěžování na lehkou váhu. Společnými silami pak mohou šotka porazit. Podívejte se, jak.
Nejspíš každý z nás má zkušenosti s tím, jaké to je, když vás přepadne bacil. Někdy vás bolí hlava, někdy břicho, to podle toho jaký bacil se na vás vrhnul. Jak se ovšem takových bacilů zbavit ? To se musí pořádně vyzkoumat tak, jako to v naší pohádce udělal tatínek, který chytal bacily na návnadu, jako ryby.
Durynk, který opatroval malého sirotka Zdislava, se chtěl se zavděčit knížeti Neklanovi, aby zbohatl. Jaký hrůzný čin Durynk provedl? Jak na to Neklan zareagoval a jak byl Durynk potrestán? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O prstenu a krásné zahradnici, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o prstenu, který si dokáže navléci jen budoucí královna. Tou má být zahradnice, která si ale krále vzít nechce. Proto ji sudička promění v psa. Když ji poté v nové podobě potká princ, pomůže ji vrátit původní podobu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači v pravěku nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Pojďme se společně podívat na evoluci člověka. Z koho jsme se vyvinuli, se dozvídáme z kosterních pozůstatků. Homo sapiens čili člověk moudrý vycestoval z Afriky asi před 200 000 lety a postupně se rozšířil po celém světě. Za posledních 50 000 let jsme se moc nezměnili, to, co se změnilo a odlišilo nás od zvířat, jsou naše znalosti. Vždy, když něco nového vymyslíme, předáme to další generaci. Rozdíl mezi námi a pravěkými lidmi je jen v tom, co se za život naučíme.
Chcete se dozvědět, proč se Marie Terezie rozhodla zavést povinnou školní docházku? Školní třída vypadala kdysi jinak, i předměty byly jiné, a pokud žák zlobil, dostal rákoskou. A měly i tehdy děti prázdniny?
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
10 643
522
2 954
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.