02:59
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. Jak ti dva milí pánové konečně protrhli smůlu? Co vše se jim povedlo a jakého štěstí se jim dostalo? Pozor! K vidění bude také živý drak. Nevěříte? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou právě začíná!
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Divotvorný zámek čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění.
Co se stane, když do vesničky známé pro svou čistotu a pořádek zavítá šotek jménem Špindíra? To se pak obyvatelé vesničky nestačí divit. Naštěstí jsou děti ve vesničce odvážné a nehodlají si nechat nic líbit a se šotkem se společnými silami vypořádají. Pohádka je překládána do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak pracovat s fantazií. Budeme si hrát a zamýšlet se nad otázkami z básně Cokdyže, třeba „Co když nevyrostu? Co když spadnu z mostu?“ Trápí vás také otázky „Co když…?" Zkuste společně s námi najít recept, jak na ně.
Co budeš dělat o prázdninách? Naprosto běžná otázka. Jak trávili vánoční prázdniny naši prarodiče? Většina z nich je trávila na sněhu: oblíbené bylo sáňkování, lyžování i bruslení. A jak dlouhé je měli? Tak to bylo velmi rozdílné. A jak dlouhé je máte vy? Podívejte se.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?
Nejznámější je starobylá Hedvábná stezka, která měla okolo 9 000 km a spojovala Čínu se západním světem. Zboží se v 15. století začalo převážet na lodích, a tak zanikla. A jak to bylo na našem území? Stezky sloužily k přepravě zboží a často se nazývaly podle toho, co se po nich převáželo. Proto u nás vedla stezka jantarová nebo solná, která směřovala od Baltského moře až ke Středozemnímu moři.
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.