02:59
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Jiří Hájíček patří k nejvýraznějším současným českým prozaikům a je držitelem dvou ocenění Magnesia Litera. Nejprve si představíme dílo autora a témata, kterými se zabývá, poté se blíže seznámíme s díly Selský baroko a Rybí krev. Video obsahuje ukázky z Hájíčkových děl, předčítané různými osobnostmi. Hájíčkovo literární dílo charakterizují literární kritik Radim Kopáč a literární publicista Jan M. Heller.
Vybraná pasáž je z pořadu Báseň v cizím bytě, který vznikl v roce 2005 ke stému výročí narození tohoto českého básníka. Dozvíte se, kdy Ivan Blatný napsal svou první báseň. Profesor Jan Šmarda, autorův vzdálený příbuzný, dále vypráví, jak se z Blatného již v dětství stal sirotek a jak to ovlivnilo jeho tvorbu. Video je doplněno ukázkami z autorovy tvorby.
Durynk, který opatroval malého sirotka Zdislava, se chtěl se zavděčit knížeti Neklanovi, aby zbohatl. Jaký hrůzný čin Durynk provedl? Jak na to Neklan zareagoval a jak byl Durynk potrestán? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
Ve 2. polovině 19. století už do politiky nezasahují pouze vládci a česká šlechta. Vzniká první politické sdružení Národní strana, která se později dělí na staročechy a mladočechy.
Pojďme se společně podívat, jak vznikly Moravské Kopanice? Jestli se tam náhodou pořád nekopalo? A do čeho? Ten, kdo kopal motykou, tomu se říkalo kopaničář. Slávu mu přinesly bohyně z místních nuzných chalup. Zapomenutý a chudý kraj se stal turistickou atrakcí.
Lidé v neolitu si začali sami pěstovat plodiny. První vyšlechtěné plodiny jsou pro nás důležité i dnes. Však z takové pšenice a ječmene pečeme chléb a vyrábíme pivo. U obydlí se objevila první zvířata a my začínáme mluvit o domestikaci. Ale tenkrát nebylo možné žádné maso skladovat, proto se zvířata vykrmovala až do té doby, než bylo potřeba maso.
Ukázka popisuje klasickou výrobu středověkých sečných zbraní a rytířské i pěchotní zbroje.
10 618
521
2 949
988
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.