02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Napínavá pohádka od Miloše Macourka popisuje zapeklitý případ ukradeného parku. Jak se něco takového může stát? Pozorně poslouchejte a zjistěte, jakou roli v krádeži parku sehrála stonožka, dětské boty nebo lehkovážný pan hlídač! A jak to s naším parkem dopadlo?
Český hudebník, skladatel a klavírista, autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby Jiří Bulis zhudebnil báseň Jaroslava Seiferta Deštník z Piccadilly, která zazní v pořadu Písně českých básníků.
Pořad Události v kultuře vzpomíná na českého spisovatele Petra Šabacha, autora humoristických románů a povídek, držitele Ceny Karla Čapka a člověka s osobitým vtipným stylem vypravování, který se uměl zasmát i sám sobě. Je téměř obecně známým autorem předloh oblíbených filmů Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta nebo U mě dobrý.
Hudební skupina Hm... zařadila na své album Oběd také píseň O čem ví tesknota s textem českého básníka Jiřího Ortena. Skladbu si můžeme poslechnout v pořadu Písně českých básníků.
Zápalky jsou obyčejná věc, kterou známe všichni. I dnes platí, že děti by si neměly se zápalkami hrát. Věděli jste ale, že první sirky vůbec nebyly ani trochu bezpečné? Kdy a kde vznikly? Kdo je vlastně vymyslel? Jejich rychlý vývoj můžete sledovat v reportáži z Wifiny.
Pojďme se společně podívat, jak probíhala válka v Tichomoří. Ve 30. letech měli Japonci podobné útočné choutky jako nacistické Německo nebo fašistická Itálie, s nimiž dokonce podepsali spojenecké smlouvy. V roce 1941 Japonci napadli americký přístav Pearl Harbour, válka se tak stala opravdu světovou.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku, jaké důležité události probíhaly v období renesance. Poznáme renesanční architekturu? A co se dělo na našem území ? Na dvoře Rudolfa II. se potkávají různí vědci, alchymisté či astronomové a zkoumají přírodní zákonitosti. Zkusíme si také vyrobit „hvězdohled“.
Navštivte s námi hrad Bezděz, na kterém byl vězněn Václav II. Hrad Křivoklát byl pak dlouho vězením pro Karla IV. Naštěstí pro něj, však nikdy neskončil v místní hladomorně. O hradě Zvíkov se zase povídá, že tam straší Zvíkovský rarášek a kdo na hradě přenocuje, do roka zemře. Vynechat samozřejmě nemůžeme Pražský hrad nebo hrad Bouzov.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.