02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku psát písmenko B, b. V úvodu nám s vyvozením písmenka pomůže básnička, ve které si všechna písmenka b zakroužkujeme. K upevnění využijeme pantomimu, pojmenování různých ingrediencí receptu bábovky. Psát budeme provázkem, prstem do mouky i fixem na desku.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje O hasícím přístroji. Dá se vůbec vymyslet pohádka o hasícím přístroji? To víte, že dá, a jaká a dokonce na přání. A bude to pořádné drama, to si pište. Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla.
Jiří Gruša byl český spisovatel, literární kritik, ale také politik a diplomat (v 90. letech 20. století působil jako ministr školství). Z jeho literární činnosti dodnes vyčnívá román Dotazník aneb Modlitba za jedno město a přítele, na kterém pracoval v 70. letech. Právě o tomto experimentálním románu se dozvíme více ve videu, zejména prostřednictvím výkladu spisovatelky a bohemistky Sylvie Richterové.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku při čtení hodnotit informace, které se dozvíme. K porovnávání a hodnocení získaných informací použijeme Vennův diagram.
Nahlédněte do historie Velké Moravy, kterou vás provede sám kníže Svatopluk. Byla to tenkrát těžká doba, kde silnější a protřelejší vládce zpravidla nechával odstranit své soky, jakmile vycítil příležitost. Vždyť i proto apeloval kníže Svatopluk na své syny, aby zůstali jednotní a ubránili tak Velkomoravskou říši.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Lidé sledovali opakující se události v přírodě a podle nich určovali přibližně čas. Přesýpací hodiny jsou jedním z možných způsobů měření času a my si je můžeme vyrobit doma. K jejich výrobě potřebujeme dvě stejné zavařovací sklenice, víčko, nůžky, provázek, tavící pistoli, šídlo a jemný písek. Ukážeme si také, jak přesýpací hodiny kalibrovat.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.