01:31
Pořad na téma masopust neboli fašank. Je to třídenní svátek, po němž následuje čtyřicetidenní půst. Naši předkové si vydatnou hostinou a rozverným průvodem zpříjemňovali dlouhé zimní období.
Organizace UNESCO do svého seznamu nehmotného dědictví zapsala také verbuňk. Jde o tanec, který se tancuje výhradně na Slovácku. Z dvacátých let minulého století pochází první neozvučený filmový záznam a jak sami uvidíte, verbuňk nemá žádnou pevnou choreografii a pořád se vyvíjí a proměňuje. Dnes existuje několik jeho oblastních variant.
Jízda králů je lidový obyčej spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem, který byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla jízda králů po celé České republice velmi hojná. Ta nejznámější probíhá ve Vlčnově, ale my se na jízdu podíváme do Kunovic.
Zápisu na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO se v roce 2020 dočkaly perličkové vánoční ozdoby z Poniklé. V čem je jejich výroba unikátní a jak tyto ozdoby vznikají?
Chceme-li úspěšně realizovat opatření proti suchu, je třeba se dívat nejenom dopředu, ale i do minulosti. Pohled do minulosti nám totiž může pomoci označit místa, která budou mít s nedostatkem vody největší problém. To totiž trápilo i naše předky, kteří se suchem bojovali také. A co se od nich můžeme naučit?
Rokytka je nejdelší ze všech potoků, které protékají Prahou. V roce 1982 se přírodovědec a ochránce přírody Ivan Makásek vydal podél Rokytky a svoji pouť tehdy popsal v časopise Nika. Po 40 letech se Ivan Makásek podél Rokytky vydává znovu a pokouší se srovnat, jaký byl tento tok v minulosti a jak vypadá dnes.
CHKO Moravský kras zahrnuje území o velikosti přibližně 100 km2, patří tak k nejmenším chráněným územím svého druhu. Avšak svou rozmanitostí předčí i rozlehlejší CHKO. Jedná se o největší krasové území Česka a najdeme tu jak jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou, tak i hluboké kaňony, propady, skalní žleby nebo závrty.
Botič představuje hned po Berounce druhý největší pražský přítok Vltavy. Celý tok je delší než 30 km a má mnoho podob. Úsek od Hostivařské přehrady k Záběhlickému zámečku je pravým opakem regulované městské části, tady si voda našla svoji cestu sama a vytváří meandry.
V reportáži uvidíme práci na projektu Praga-Haiti. Jedním z jeho hlavních cílů je zpřístupnění vodních zdrojů (vrtání studen) a kvalitnější lékařská péče a vzdělání pro místní, extrémně chudé, ale přesto vytrvalé a houževnaté obyvatele. Reportáž je doplněna jak o pohledy českých dobrovolníků na současnou situaci na Haiti, tak o životní příběhy obyvatel Haiti. Také navštívíme místní školu a seznámíme se s dětmi zapojenými do programu adopce na dálku a jejich sny a přáními. Co je největším problémem místních?
V rozhovoru pro pořad Horizont ČT24 (2025) hovoří bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý o vojenském významu Grónska v kontextu snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa připojit toto území k USA.
Po letních olympijských hrách před 14 lety je před námi druhá olympiáda v Číně. Bude jen oslavou sportu? V reportáži pořadu 168 hodin se dozvíme, jaké kontroverze olympijské hry vzbuzují.
"Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh." Tak znějí verše básníka Jana Skácela. Odkazuje v nich k tajuplnému místu, totiž ke klášteru Rosa coeli v Dolních Kounicích. Jedná se o vůbec první ženský (premonstrátský) klášter na Moravě. Spolu s hercem Josefem Poláškem zjistíme, jaký význam dříve klášter měl a které události ovlivnily jeho nynější podobu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.