02:05
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Víte, co znamená slovíčko tradice? Jedná se o kulturní dědictví, které si předávají lidé z generace na generaci. Jsou to například rituály, obřady, oslavy, říkadla, legendy, folklór, kroje, písně, recepty, řemesla a mnoho dalšího.
Letecká doprava je hojně využívána. Co všechno se ale musí zkontrolovat u moderního letadla, než může opustit letiště? A proč se této kontrole říká odbavení letadla? Vše se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Existuje etiketa i na ulici? Určitě ano! Existuje všude, kde se setkávají lidé. Jsou to pravidla, která nám usnadňují život. Po které straně chodníku jdeme? Kdy a kde přecházíme ulici? Pokud tato pravidla dodržujeme, vyhneme se mnohým přímo nebezpečným situacím.
Dokážete se zasmát nějaké legrační nehodě? A co když se přihodí právě vám? Jak přijmout trapas, jak se zachovat? Právě na to se dnes podíváme s Klárkou.
Cestování s vařečkou je pořad, který nás v tomto díle naučí uvařit podle indického receptu zeleninový pilaf s rýží a jogurtovým salátem. Do přípravy tohoto pokrmu se zapojí celá rodina při příležitosti svátku jara. Uvidíme také netradičně prostřený stůl, na kterém toho nakonec bude spousta k hodování.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, jak na shodu přísudku s podmětem. Budeme vyhledávat i několikanásobné podměty a řekneme si, jakou koncovku napíšeme v přísudku. Zahrajeme si na spisovatele a výtvarníky. Kdo vymyslí zajímavější příběh? Čí příběh bude bez pravopisné chyby?
Před sto lety poprvé na premiéře divadelní hry Karla Čapka R.U.R. zaznělo slovo robot. Slovo se ujalo a používá se po celém světě dodnes. Vymyslel ho Josef Čapek jako odvozeninu od tehdy užívaného slova robotovat, tedy pracovat pro svého pána. A o čem ona divadelní hra je?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak pracovat s fantazií. Budeme si hrát a zamýšlet se nad otázkami z básně Cokdyže, třeba „Co když nevyrostu? Co když spadnu z mostu?“ Trápí vás také otázky „Co když…?" Zkuste společně s námi najít recept, jak na ně.
V této pasáži spisovatel Jaroslav Rudiš mluví o používání germanismů a specifického jazyka ve svých dílech.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.