16:06
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Teatroložka Barbara Day v rozhovoru vypráví o tom, jak ji Češi přijali, když sem přijela jako mladá studentka. Vysvětluje, jak se dostala k českému divadlu i jak se učila česky. Společně s Markem Ebenem porovnávají českou a britskou kulturu.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje básníka Martina Langera. Spisovatel recituje báseň od Ladislava Nováka a dále od Pavly Vašíčkové a zdůvodňuje, jaký význam mají tito autoři v jeho životě. Otevřeně také srovnává vztah dětí a dospělých k poezii.
Josef Němec, manžel Boženy Němcové, byl horlivý český vlastenec. Člověk, který se kvůli své zásadovosti dostal do mnoha problémů. K osobnosti Josefa Němce se vyjadřují scenáristky Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, literární historik Milan Horký, historičky Magdalena Pokorná a Marie Macková, která vypráví, jak to chodilo u finanční stráže, které byl Josef Němec příslušníkem. Jejich úvahy jsou prokládány ukázkami z minisérie Božena.
Vybraná pasáž pořadu Písně českých básníků se věnuje spisovateli, básníku a překladateli Vítězslavu Nezvalovi, spoluzakladateli ryze českého avantgardního literárního směru, který vznikl v 20. letech 20. století v Československu. Poetismus a jeho optimistický pohled na svět se soustředil na současnost, rozvíjel lyriku a hravost, jeho hlavními tématy se staly pocity štěstí a radosti.
Čeští autoři detektivek ve dvacátých a třicátých letech minulého století často používali anglické pseudonymy. Prvním, kdo psal detektivky pod vlastním jménem, byl jeden z „otců zakladatelů" české detektivky Eduard Fiker, jehož detektivní příběhy bývají označovány jako česká drsná škola. První detektivka s českým detektivem autorovi vyšla v roce 1942.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.