44:19
Celý film
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Franz Kafka dnes bývá řazen k největším autorům světové literatury 20. století. Nebylo tomu tak vždy. Nejen o tom, jak svět „objevil" Franze Kafku, hovoří ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher.
V roce 2007 konečně dostali čeští čtenáři kompletní překlad díla Franze Kafky. Podívejte se, jak o události tehdy informovala diváky Česká televize.
Video pojednává o faktu, že jsme si Franze Kafku utvořili k obrazu svému. Vzhled i povaha Franze Kafky byla postupně přizpůsobena, aby vše zapadalo do mýtu o Kafkovi. Víme, jaký doopravdy byl? A jak doopravdy vypadal?
Franz Kafka byl promován na doktora práv v roce 1906. Ještě před ukončením studia nastoupil jako koncipient v kanceláři Richarda Löwyho na Staroměstském náměstí.
Seriál je vhodný zejména k samostudiu pro středoškoláky a maturanty.
Český novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny Libor Dvořák, který se dlouhodobě zaměřuje na oblast Ruska a přilehlých postsovětských regionů, do češtiny převedl satirický román jednoho z nejznámějších autorů ruského literárního disentu konce brežněvovské éry a výrazného představitele současné ruské prózy Vladimira Sorokina Den opričníka. Za tento překlad byl v roce 2010 nominován na ocenění Magnesia Litera.
V epizodě pořadu Kniha mého srdce je představena autobiografická trilogie americké spisovatelky humoristických románů Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, navazující na oblíbenou knihu Vejce a já.
Že není radno zasahovat do lidských osudů, zjistí hrdinka románu Jane Austenové Emma. Méně známé autorčino dílo uvádí na svém jevišti Moravské divadlo Olomouc.
Běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová získala v roce 2015 Nobelovu cenu za literaturu. Je autorkou známých knih, jako jsou Modlitba za Černobyl: Kronika budoucnosti, Válka nemá ženskou tvář nebo Doba z druhé ruky: konec rudého člověka.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Večeře s kmotrou.
Současná česká básnířka, prozaička a klasická filoložka Sylva Fischerová v nominaci na cenu Magnesia Litera roku 2012 v kategorii próza za Pasáž, soubor sedmi povídek se závažným filozofickým poselstvím.
Píseň Teď ještě ne z alba Jaroslav Ježek & Osvobozené divadlo 1930-1938 s původním textem Vítězslava Nezvala zpívá za doprovodu Jazz-orchestru Jaroslav Gradwohl.
Jaké je to žít život básníka? Na otázku odpovídá Ivan Johann Wernisch, výrazný český spisovatel, nositel řady ocenění a překladatel z němčiny, ruštiny a vlámštiny. Dále hovoří o tom, co ho v tvorbě ovlivňuje, představuje publikaci Zapadlo slunce za dnem, který nebyl a v neposlední řadě předčítá ze svých knih.
12 860
733
4 416
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.