04:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
Skautské hnutí má v Česku letitou tradici, byť byla na určitou dobu přerušena komunistickým režimem. Dnes opět fungují skautské družiny po celé republice a základní myšlenky se nezměnily: Především jde o to, předat dětem určité morální hodnoty a vychovat z nich čestné lidi se vztahem k přírodě a ke společnosti, kteří budou pomáhat ostatním. Nahlédneme do jednoho skautského tábora a jeho účastníci nám prozradí, co je ke skautingu táhne, co na něm oceňují i jaké problémy v rámci fungování hnutí řeší.
Lužičtí Srbové jsou nejmenším západoslovanským národem. Jde vlastně o dva kmeny, které osídlily dvě různé historické země – Horní a Dolní Lužici. Přes všechny podobné rysy byly tyto země vždy vnímány jako zvláštní jednotky, proto se ustálily i dva samostatné jazyky. O dávné historii tohoto národa nemáme zcela přesné informace, ale jisté je, že dříve tito Slované pokrývali mnohem větší oblast. Dodnes se tak můžeme na celém území Německa setkat s názvy a jmény se slovanskými kořeny.
„Proč se navzájem zabíjíme, proč spolu navzájem bojujeme, chováme se agresivně, nepřátelsky a pak se modlíme k bohu? To považuji za pokrytectví,“ říká Dalajláma. Žádné náboženství přitom ke konání násilí nevyzývá. Bůh, skrze slova proroků, vždy zdůrazňuje milost, lásku, mírnost a laskavost, nikoliv násilí. Jak je tedy spojena víra a násilí? Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Vhodné oslovení je základem každé úspěšné společenské konverzace. Zlaté pravidlo říká, že oslovujeme vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje, tedy například jak se nám sama představí. Kromě toho nám však mohou pomoci obecná pravidla, která by měl každý znát: jak oslovovat ženy nebo neznámé osoby, jak používat akademické tituly nebo kdo komu nabízí tykání.
Úkolem příslušníků Policie ČR je pomáhat a chránit, tak jak to hlásá jejich moto. Přesto přibývá událostí a zákroků přinejmenším kontroverzních, které mívají většinou jedno společné: nepřiměřenost. Bohužel se často nejedná jen o selhání jedince, ale selhává i systém, který případná pochybení bagatelizuje. Svou zkušenost s neadekvátním chováním policistů má i muž, který byl násilím zpacifikován kvůli přecházení na červenou, a žena, kterou v podstatě bezdůvodně vystavili na služebně ponižujícímu a protiprávnímu zacházení.
Záplavy na Moravě v roce 1997 patří k největším novodobým přírodním katastrofám v České republice. Vyžádaly si 49 lidských životů a škody přesáhly 60 miliard korun. Fotoreportér Petr Josek se pohyboval po nejpostiženějších místech a všímal si, jak na výjimečnou situaci reagují lidé. Přesto na jeho ikonické fotce, která obletěla svět a vyhrála Czech Press Photo, je pes plavající zatopenou ulicí v Uherském Hradišti.
Znakový jazyk slouží k běžnému dorozumívání s neslyšícími osobami. Šikovní slyšící tlumočníci však umějí pomocí něj vyjádřit dokonce i hudbu.
Blogerka Sandra Kisić poznává přes den praktický život v Ugandě, ale večer se dostane s kamarádkou Roos i na osobnější téma. Sandra pochází z Bosny, a když jí bylo pět let, uprchli její rodiče do České republiky. Posmívání a šikanu zažila na základní i střední škole, protože byla prostě odjinud. Styděla se za svůj rodný jazyk a kulturu, styděla se i za rodiče. Byli vlastně uprchlíci, ale raději říkali, že se „přestěhovali“, protože být uprchlíkem se v Česku moc nenosí.
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Vysvětlení, jak probíhá reklamace v praxi od lhůty pro reklamaci, přes soupis reklamačního protokolu až po doručení zboží zpět prodejci.
Pokračování příběhu vězeňkyně Lucie. Lucie odsouzená za podvod je stále ve vězení. Rekapituluje své chyby, myslí na svou rodinu a chtěla by jít co nejdříve domů.
Výborná studentka střední zdravotnické školy, která pomáhala muslimské spolužačce v sociální integraci, se rozhodla pro nošení hidžábu. Škola však s tímto postojem nesouhlasí, stanovuje pravidla odívání, zajišťuje bezpečnost žáků a zachovává sekulární školství, čímž ale i omezuje náboženskou svobodu. Muslimská studentka tak nošením šátku porušuje školní řád. I přes pomoc školského ombudsmana se mezi oběma stranami vzájemná dohoda neuskutečnila a dívka na školu podává žalobu.
12 810
721
4 374
1 216
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.