04:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Komunikace je nezbytná pro mezilidské vztahy. Díky ní můžeme vyjadřovat své pocity, názory a řešit konflikty. Právě konflikty patří k běžnému životu a nemusí vždy znamenat jen hádku. Konflikt mohou prohloubit takzvané argumentační fauly, jako je skákání do řeči, urážky, ohánění se pochybnými argumenty či šíření strachu. Nejlepším možným řešením konfliktu je konsenzus. Jedná se o situaci, kdy sami nejen dokážeme obhájit svůj názor, ale také pochopit ty druhé. O tom něco ví Sára a její rodina. Jak dopadl jejich rodinný konflikt ohledně výběru domácího mazlíčka?
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Jak se cítí muž, který se narodil v ženském těle, a jak žena, která se narodila v těle mužském? Ten, kdo to nezažil, transsexualitu těžko pochopí. Změna pohlaví je velmi závažným životním rozhodnutím. Transsexuální lidé jsou často společností nepochopeni a nepřijati z důvodu své jinakosti. Denny, Tereza i Kristián vyprávějí svůj příběh.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
Vzpomínky a zastavení českého herce, politika, milovníka života a celoživotního gay aktivisty Jiřího Hromady. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. Kam se od té doby posunulo?
V květnu 1989 se Václav Havel, když byl propuštěný z vězení, pustil do psaní petice Několik vět. Ta byla komunistickým režimem ihned odsouzena a autoři nařknuti z rozvracení společnosti. Jejich požadavky jsou dnes v demokratické společnosti samozřejmostí. Komunisté pomalu ztráceli na síle, už od začátku roku 1989, což dokazuje i to, že petici podepsalo během pár měsíců 40 tisíc lidí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Mladistvý Jakub si odpykává trest v diagnostickém ústavu. Měl by se zde napravit, bohužel tomu je ale naopak a nechává se strhnout vrstevníky k dalším nepravostem.
Dvě učitelky, kterým se na příměstském táboře topil žák, jsou předvolány na policejní stanici k podání vysvětlení. Vysvětlení má sloužit k tomu, aby si příslušný orgán učinil představu o celé situaci. Přítomen je advokát a školský ombudsman, kteří usilují o to, aby obě učitelky z tragické události vyšly co nejlépe.
Evakuace je situace, kdy se všichni musejí přemístit z ohrožené oblasti do bezpečí. Ukázka, co to je a jak probíhá.
Stand-up komička hovoří tentokrát v sedě, ale s humorem sobě vlastním, o nadhledu v mateřství. Dá se vůbec v mateřství o nějakém nadhledu mluvit, ba se ho dokonce naučit? Jak si poradit s okolím, které má na vše názor a nebojí se o něj podělit?
Rozhovor s manželi a rodiči třech synů o fenoménu rodičovství. Je to šok, na který je třeba se řádně připravit, nebo je to pohoda a téměř nic se neděje? Jak je samotné při výchově ovlivňuje to, co zažili sami jako děti? Hosté odtajní i výchovné tipy, jež zkouší na svých dětech.
V roce 1958 se KSČ rozhodla pro státem řízenou asimilaci kočovných Romů a vydala zákon o trvalém usídlení kočujících osob. Jeho realizace probíhala o rok později formou policejní razie – kočujícím Romům byly zničeny vozy, koně odvedeni na jatka, Romové museli od toho okamžiku zůstat na stejném místě, kde je zastihl soupis osob. Na ten se dostali i Romové, kteří tou dobou už nekočovali a bydleli na jednom místě. Následovaly další zákony, na základě kterých byli Romové donuceni vzdát se vlastních kulturních tradic a hodnot, aniž se ztotožnili s hodnotami většinové společnosti. To vše mělo za následek prázdnotu a demoralizaci, jejíž důsledky lze na našem území pociťovat dodnes.
Je mužství v krizi? A co to vlastně je? Jaký má být muž v současné době, která jakoby rezignovala na „staré dobré tradiční hodnoty“? Proč se společnost brání rovnoprávnosti? Jak a kde hledat a vytvářet hodnoty nové? Je muž v naší společnosti stále brán jako opora, která není nikdy slabá a nikdy nebrečí? Proč si lidé stále nejsou rovni? Proč primárním, tedy tím zodpovědnějším rodičem, je stále matka a jakou roli v tomto sporu hrají média? Jaké je postavení mužů ve školství a k čemu je dobrý projekt Muži do školství?
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k jeho zachování. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich je i technologie výroby modrotisku, která je zapsána také na seznamu UNESCO. V čem tahle ojedinělá technika spočívá?
Určování času má dlouhou historii. Už dávno před vynálezem mechanických hodin si lidé s měřením času uměli poradit pomocí různých typů přístrojů. O slunečních nebo přesýpacích hodinách slyšel asi každý, ale co takové hodiny vodní nebo ohňové? V Národním technickém muzeu se můžeme s podobnými zajímavostmi seznámit.
Po připojení dalších desítek obcí k Praze roku 1922 přestala stávající pražská zařízení sociální péče kapacitně dostačovat. Politik Petr Zenkl přišel s nápadem na vybudování centrální instituce a roku 1928 byly slavnostně otevřeny tak zvané Masarykovy domovy. Pavilony poskytovaly především sociální péči pro staré osoby, částečně ale i pro invalidy a děti. Za druhé světové války se zařízení přeměnilo v nemocnici a k původnímu účelu už se nevrátilo. Dnes v areálu sídlí Thomayerova nemocnice.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.