04:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
Na střední zdravotnickou školu v Teplicích nastupuje nová studentka z Jemenu. Mezi dívkou a vyučujícími panuje velká jazyková bariéra, proto vedení školy poprosí o pomoc muslimskou dívku Sabi ovládající arabštinu, která nové studentce pomáhá v sociální integraci.
Povídání třech žen o zkušenostech s výchovou. Jsou z jedné rodiny, jedná se o matku a její dvě dcery. Jaký výchovný styl preferují? Snaží se dcery dělat ve výchově něco jinak, než znají od své matky? Jaký největší rozdíl spatřují v dětství svých dětí v porovnání se svým?
Rozhovor se sociologem Jakubem Mackem o tom, co společnosti přineslo 15 let s Facebookem. Na jedné straně výhody z možnosti vzájemné interakce, snazší sebeprezentace, výhody při organizování různých akcí. Nové je i nastavení vztahů. V běžném životě hrajeme pro různé lidi různé role, avšak na Facebooku musíme hrát jednu společnou roli pro všechny. Vztahy na Facebooku přinášejí i svá rizika, ovšem zpovídaný sociolog zmiňuje studii svého kolegy Davida Šmehly, podle které je riziko přeceňováno. Facebook je platforma, která toho v sociální oblasti hodně poskytuje, ne každý uživatel si však plně uvědomuje, čím přesně za to platí.
Výpovědi čtyř mužů dokazují, že i když jsou metody násilí obdobné jako u násilí na ženách, jejich postavení jako obětí je zcela odlišné. Násilí na mužích je totiž obecně spíše zpochybňováno a partnerky mají v roli manipulativních agresorek výhodnější postavení, neboť mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří. O to je jejich možnost obrany vůči agresi složitější, pokud nechtějí ztratit důvěru svých dětí.
„Proč se navzájem zabíjíme, proč spolu navzájem bojujeme, chováme se agresivně, nepřátelsky a pak se modlíme k bohu? To považuji za pokrytectví,“ říká Dalajláma. Žádné náboženství přitom ke konání násilí nevyzývá. Bůh, skrze slova proroků, vždy zdůrazňuje milost, lásku, mírnost a laskavost, nikoliv násilí. Jak je tedy spojena víra a násilí? Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Přestože hinduisté považují bohy za všudypřítomné, existují symbolická místa jim zasvěcená. V chrámu působí kněz, který přijímá obětní dary. Svatyni obchází věřící ve směru hodinových ručiček a modlí se, na nádvoří pak dostávají požehnání a rudou tečku na čelo. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Významným historickým mezníkem v dějinách lidstva byla Velká francouzská revoluce. Vznikla z obrovské nespokojenosti lidí, kteří svou špatnou hospodářskou situaci vnímali jako sociálně nespravedlivou a požadovali nápravu. Známé revoluční heslo „volnost, rovnost, bratrství“ bychom dnešním slovníkem mohli parafrázovat jako svobodu, sociální spravedlnost a sociální sounáležitost, přičemž tyto hodnoty patří k nejdůležitějším i v moderních vyspělých společnostech. Hledání rovnováhy mezi volnou rukou trhu a sociální spravedlností pokračuje dodnes.
Boty jsou důležitou a nedílnou součástí společenského oblečení. Obuv se volí podle konkrétní příležitosti a špatný výběr zvláště u mužů může snadno způsobit společenské faux pas. Móda podléhá různým změnám, a co bylo dříve nepřijatelné, dnes už možné je. Přesto některé zásady zůstávají neměnné. A když už je řeč o obuvi, nelze se ani vyhnout otázce, jak je to se zouváním na návštěvě.
Co jsou to lidská práva? A jak souvisejí s dětstvím a mládím Václava Havla? Po bezstarostném dětství v Havlových 12 letech přichází rodina o majetek a vše ve společnosti podléhá komunistické straně. Paradoxně většina států OSN v té době podepisuje Všeobecnou deklaraci lidských práv. V tehdejším Československu však neplatí ani jeden její článek. Mladý Václav dospívá v nejtvrdších letech totality, ale nenechává se režimem omezovat. Veřejně vystupuje, zastává se protirežimních autorů, obrací se k politice a ohrazuje se proti nespravedlnosti. Prosazuje se jako dramaturg a autor. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Skoro dvouletá Vendulka, jejíž maminka Renata je ve výkonu trestu, se dostala do péče pěstounky Jiřiny na přechodnou dobu, tedy na jeden rok. Žijí spolu v malém bytě v klidné části města. Vendulka je chytrá, učenlivá a svou pěstounku, která jí věnuje spoustu pozornosti, oslovuje „babi“. Společně se vydávají na návštěvu do vězení za Vendulčinou maminkou. Co bude s Vendulkou dál? Bude muset do ústavního zařízení, nebo se pro ni najde nová adoptivní či pěstounská rodina?
Vysvětlení pojmu autorského práva jakožto oboru právní vědy. K čemu autorské právo slouží a jakým způsobem poskytuje lidem a jejich dílům ochranu před zneužitím.
Definitivní konec komunistického režimu odstartovala klidná a ohlášená demonstrace 17. listopadu 1989 k uctění památky Jana Opletala. Demonstrace nakonec přerostla v protest proti režimu. Reakce režimu byla opět násilná. Na brutální policejní zásah reagovalo hnutí Občanské fórum, a i přes neexistenci mobilů a internetu se informace šířily rychle po celé zemi. Stávky pokračovaly i v dalších dnech a demonstrantů přibývalo. Revoluce nese přívlastek sametová, protože proběhla bez lidských obětí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.