04:57
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
50 % Češek se ve svém životě setkalo se sexuálním obtěžováním. Přesto je to často neřešený problém. Projekt „Respekt je sexy“ proto spojuje podniky, kterým záleží na tom, aby se v nich jejich návštěvnice a hosté cítili dobře a bezpečně.
Na konci sedmnáctého století došlo v Praze k vraždě židovského chlapce Šimona Abelese. Jeho druhý pohřeb v Týnském chrámu byl velkolepou barokní podívanou a účastnilo se ho mnoho představitelů šlechty. Zavraždil ho jeho vlastní otec za to, že se chtěl nechat pokřtít? Jak to, že byl pohřben dvakrát? A jak se vyšetřuje zločin v době barokní? A jak se "vyrábí" světec? Zvlášť když rozpoutal antisemitské vášně. Šlo o vraždu nebo o jezuity vykonstruovaný proces? A který další žid byl během procesu pohřben v katolickém kostele?
Výpovědi čtyř mužů dokazují, že i když jsou metody násilí obdobné jako u násilí na ženách, jejich postavení jako obětí je zcela odlišné. Násilí na mužích je totiž obecně spíše zpochybňováno a partnerky mají v roli manipulativních agresorek výhodnější postavení, neboť mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří. O to je jejich možnost obrany vůči agresi složitější, pokud nechtějí ztratit důvěru svých dětí.
Lidská práva jsou univerzální, platí pro všechny úplně stejně. Měla by je garantovat Všeobecná deklarace lidských práv, ale bohužel se stále najdou země, kde dochází k jejich porušování. Ale i my odkudkoli na světě můžeme udělat malé kroky k jejich obraně, ukazuje koreanistka Nina Špitálníková. Video je součástí vzdělávací série Maturita21 z produkce Knihovny Václava Havla, která prostřednictvím krátkých přednášek odborníků komentuje problémy 21. století a aktuální témata důležitá pro orientaci v dnešním světě.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Do dnešních dnů přetrvává problém vyrovnávání se s komunistickou minulostí. Roku 1990 byl přijat tzv. lustrační zákon, který stanovuje předpoklady pro výkon některých veřejných funkcí. Spolupráce s komunistickým režimem byla a stále je společenským stigmatem a svazky Státní bezpečnosti se staly postrachem všech, kteří se v nich ocitli. Důvod evidence mohl být přitom různý.
Ke spojení šintó (odvěkého japonského náboženství) a buddhismu dochází ve spojitosti s Dógenem, zakladatelem japonské zenové školy Sótó. Během svého života byl Dógen v buddhismu vysvěcen na mnicha, studoval a navštěvoval duchovní vůdce, aby mu ujasnili jeho pochybnosti. Až po vycestování do Číny se mu to podařilo a dosáhl stavu procitnutí. Po návratu do Japonska zavádí praxi čínské školy Sótó. Propaguje tichou meditaci v sedě jako pravou bránu k autentickému buddhismu. Tím se dostává do rozporu s dalšími buddhistickými školami.
V hinduismu se považuje za vstup do dospělosti menstruace u dívek a u chlapců je to rituální odchod z domu. Náboženské vzdělání je výhradně úlohou matek, děti se nejprve učí praxi, postupně pak teorii. V hinduismu hraje významnou roli rodina a výchova skrze rodiče a rituály. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Lužičtí Srbové jsou nejmenším západoslovanským národem. Jde vlastně o dva kmeny, které osídlily dvě různé historické země – Horní a Dolní Lužici. Přes všechny podobné rysy byly tyto země vždy vnímány jako zvláštní jednotky, proto se ustálily i dva samostatné jazyky. O dávné historii tohoto národa nemáme zcela přesné informace, ale jisté je, že dříve tito Slované pokrývali mnohem větší oblast. Dodnes se tak můžeme na celém území Německa setkat s názvy a jmény se slovanskými kořeny.
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
Hnutí Rainbow Family vzniklo v roce 1968 z jedné z odnoží hippies a inspirovalo se legendami a rituály indiánů kmene Hopi. Jde o volné mezinárodní uskupení jednotlivců, kteří mají společný cíl: dosažení míru a lásky, splynutí s přírodou. Nemá žádné oficiální vůdce nebo struktury ani formální členství, každý hlas má stejnou váhu a fungují jako jedna velká milující rodina. Pravidelně pořádají setkání na odlehlých místech po celém světě, tzv. Rainbow Gathering, a jejich zástupce můžete potkat kdekoliv – třeba i v pražském nočním klubu.
Zemské sněmy se scházely podle písemných pramenů už od 10. století. Zastoupení v nich bylo výsadou konkrétních společenských vrstev, tzv. elit. Shromáždění plnila mimo jiné funkci soudu (vytvářelo se na nich právo) a důležitá byla i jejich role při uvedení panovníka na trůn. Zemské sněmy tvořily jakousi mocenskou protiváhu vládnoucího knížete a lze je s jistou mírou zjednodušení pokládat za předchůdce dnešních parlamentů, za jakousi šlechtickou demokracii.
Dcera knížete Karla Schwarzenberga Anna Karolína přibližuje život v aristokratické rodině. Vypráví, jak se v rodině mísila liberální výchova s tou tradiční, jež spočívala především v dodržování přísných pravidel společenského chování.
Československé možnosti, jak provozovat sex a neotěhotnět, představuje další díl dokumentárního seriálu o sexuálních tématech. Jaká antikoncepce byla nejrozšířenější u nás a v dalších zemích sovětského bloku? Kdo byl nejčastější žadatelkou o interrupci před odbornou komisí v Československu? A do kdy takové komise fungovaly?
13 122
738
4 463
1 228
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.