01:43
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vysvětlení, co je konzumní způsob života neboli konzum – označuje se tak takový životní styl, kdy lidé pořád nakupují a nakupují i to, co vůbec nepotřebují.
V tomto díle Splněných přání se s Davidem podíváme, co je třeba k tomu, aby se někdo mohl stát profesionálním rybářem. Zdaleka to není tak snadné jako prodávat kapry u stánku. Profesionální rybář musí vystudovat Střední rybářskou školu.
Mají děti doma pomáhat? Ano, protože mají oplatit rodičům jejich péči. Pomoc rodičům je samozřejmost. Ale ne všechny domácí práce jsou pro děti vhodné. Záleží na tom, jak se doma domluvíte.
Pojďme se společně podívat, jak se vyrábí adventní věnec a jaká je jeho tradice. Adventní věnec je takový předchůdce adventního kalendáře. Ve 20. století se věnce často zdobily po stranách a zavěšovaly se. Svíčky na věnci mají svou symboliku, ve videu se dozvíte, jakou.
Kdy, jak a koho je správné pozdravit? Vyznáme se v pravidlech, nepopleteme je? Poradí nám ETIKETA. Ta se zabývá pravidly chování lidí ve společnosti. V pohádkovém království etikety se všechno popletlo a na pomoc přichází Klára s Mistrem E. Pokud budete sledovat bedlivě, jistě odpovíte správně na závěrečný kvíz.
Dvouletý Ráďa v útlém dětství citově strádal. Biologičtí rodiče mu nevěnovali potřebnou lásku ani péči. Domov našel až u Petra, který se stal jeho pěstounem a který už deset let žije se svým partnerem Petrem. Začátky byly těžké a Ráďovi dlouho trvalo, než své nové rodiče s důvěrou přijal. Oběma mužům se úplně změnil život. Dřív měli klid a spoustu času pro sebe. Teď vychovávají dítě, vaří jídlo, perou prádlo, uklízí, hrají si s Ráďou a večer vyčerpaní padají únavou. Svého rozhodnutí ale nelitují a uvědomují si svou zodpovědnost.
Remigiusz Górski se narodil ve Varšavě. Vystudoval v Praze gymnázium a právnickou fakultu, oženil se s Češkou a pracuje v polské firmě. Publikuje a snaží se o ekonomickou i sociální osvětu spoluobčanů. Stal se součástí české společnosti, svou polskou duši však neztratil. Jak na Čechy pohlíží a čeho si v Česku nejvíce považuje? Jsme si opravdu tak blízcí jako naše jazyky? Jaká je vlastně polská duše? A panují o Polácích podle něj nějaké předsudky? A jak na Česko pohlížejí Poláci a polská média? Je podle nich výhodou, že jsou si naše jazyky tak podobné?
Pro českou společnost je typické, že velké množství pohřbů probíhá bez obřadu. Máme v tom bohužel takřka světový unikát. Důvody k rozhodnutí, proč se s blízkým po jeho smrti obřadně nerozloučit, mohou být různé a některé mohou znít i srozumitelně. Přesto zůstává otázka, proč v jiných zemích se svými zesnulými zacházejí důstojněji, ačkoli zmíněné důvody jistě existují i tam.
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Být motorkářem je styl života. Ať už jde o jakékoliv motorkářské „kmeny“, všichni bez rozdílu si jsou vědomi nebezpečí úrazu, nebo dokonce smrti, které jízda na motorce představuje – a po pravdě řečeno jdou tomuto nebezpečí často sami naproti. Jak však motorkáři přiznávají, většinou je ani vlastní nehoda nebo úmrtí přítele neodradí, nebo aspoň ne nadlouho. Motorka je vášeň a každý se musí s rizikem vyrovnat po svém.
Pořad na téma turistické známky. Dřevěné placičky, které vládnou výletníkům, jsou pro někoho sběratelskou vášní, pro jiného výzvou.
Zdá se vám někdy, že vše kolem nás je nějak zrychlené? Marek Eben má takový dojem ve spojitosti s televizním vysíláním, a to včetně konkrétního příkladu. Souhlasíte s ním?
Jak přistupovat k potravinám v době, kdy se všechno zdražuje? Odbornice na stravování Kateřina Cajthamlová poskytuje pár tipů, nejen jak správně zacházet s potravinami (ohřívání, zamražování, konzumace, tvoření zásob), ale také uvádí výhody stravovacích zařízení, konkrétně kantýn.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.