04:36
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku seznámit s hospodářskými zvířaty. Jaká hospodářská zvířata známe, co o nich víme a k čemu lidem slouží? Také si vyzkoušíme, jak se dojí kráva a zkusíme najít názvy hospodářských zvířat v nápěvech známých písniček.
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Naši ptačí hrdinové špaček, poštolka, čáp a vlaštovka už vyseděli vajíčka a líhnou se z nich mláďata. Jsou roztomilá a jejich rodiče se o ně vzorně starají. My je můžeme pozorovat a držet jim v jejich budoucím životě pěsti.
V pořadu Terčin zvířecí svět nahlédneme do hnízda vlaštovky. Uvidíme celý vývoj malé vlaštovky od vyklubání se až po opuštění hnízda. Podívejte se, jak vypadají mladé vlaštovičky a jak se klubají a vyrůstají. A co se děje poté, co se vyklubou? Máme pro vás spoustu materiálu ze života vlaštovčích mláďat.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se zvířata v zoologické zahradě vypořádávají s tím, když je venku teplota na bodu mrazu? Jak se s takovou zimou vypořádají velbloudi nebo lvi, kteří jsou původem z Afriky a pořádnou zimu vlastně vůbec neznají? Pojďte společně s námi navštívit zoo v zimě a zjistit, jak to s exotickými a teplomilnými zvířaty přes zimu vlastně je.
Víte, kde najdete vrstvu ledu, který je doslova věčný? Naše medvíďata ho objevila v soutěsce v Krušných horách. Navštívila samozřejmě i samotné srdce těchto hor – Božídarské rašeliniště, což je mezinárodně významný mokřad. Zaujala je i místní řeka Bublava nebo stádo ovcí i s ovčáckými psy. Těší se, až se prolezou na křivolakých bucích nebo v čedičovém lomu a vy se můžete těšit na poznávání další části naší země.
Epizoda přibližuje život vzácných živočichů – tetřívka a ještěrky zelené. Ze vzácných rostlin kvetoucích v průběhu května se představí kosatec nízký a hlaváček jarní. U každé představované rostliny a živočicha jsou zmíněny zajímavosti o jejich způsobu života, výskytu či využití člověkem pro lékařské účely nebo v alchymii.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit úsměv na špejli. Budeme potřebovat: metličku, kusy barevných látek, lepicí pistoli, nůžky, větvičky, knoflíky, peříčka, vatová vajíčka, barvy, chlupatou vlnu, pastelky, fixy, lepidlo a tvrdý bílý papír. A můžeme jít na to.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku naučit, jaká máme roční období. Víte, jak se střídají a co je pro každé z nich typické ? Na závěr si zkusíme barevný experiment s maceškami.
Pohádka vypráví o čarodějnici, která bydlí v malém domku v lese. Společnost jí dělá moudrý havran Abraxas. I když je čarodějnici už 127 let, čarovat se teprve učí. Jestli se jí podaří stát dobrou nebo zlou čarodějnicí, to vám prozradit nemůžu. Ale vy na to určitě přijdete...
Víte, děti, jak to dopadne, když si Káťa přinese domů vajíčko? Co se z vajíčka nakonec vyklube? Pojďte se s námi na tento díl podívat.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Lýkožrout neboli kůrovec je kontroverzní „zlatý brouček“. Seznamte se s životním cyklem toho nejznámějšího z nich – lýkožrouta smrkového, obecně kůrovce.
Jak dostat píci z louky pod střechu? Dřív to byla velká dřina, ale dnes nám s tím pomáhají nakladače a manipulátory. Pokrok naštěstí nejde zastavit. Schválně jestli zjistíte, jaký je rozdíl mezi různými nakladači. Větší svaly než ty lidské mají nakladače teleskopické! A co znamená slovo teleskopický? Co všechno tyhle nakladače dokážou?
Ukázka rostlin, se kterými se setkáváme na začátku letních prázdnin na loukách – chrpy, heřmánky, vzácně rostoucí upolín a kruštíky patřící mezi orchideje. Ze živočichů jsou představeni syslové obecní, dále housenky babočky kopřivové, motýla hojně se vyskytujícího v naší přírodě, a také krutihlav patřící mezi šplhavé ptáky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.