04:57
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Dělali jste někdy bambule? Pokud ještě ne, tak se to společně naučíme, a navíc z nich vytvoříme krásného velikonočního zajíčka. Na vyrábění si připravte barevný filc, černé korálky, karton na šablonku, vlnu, nůžky a tavicí pistoli. A proč vyrábíme zrovna zajíčka?
Chybí vám doma ještě nějaká velikonoční výzdoba? Tak si s námi pojďte vyrobit zajímavou nádobu na vajíčka ve tvaru zajíčka. Budeme k tomu potřebovat barevný papír, bílý tvrdý papír, štětec, knoflíky, lepidlo, nůžky, špejle, šídlo, barvu, vatu, tavicí pistoli a plechovku.
V pořadu Šikulové vám děti ukáží, jak si vyrobit pomocí vlny a papíru dekorativní velikonoční ovečku. Budete potřebovat tvrdý papír, vlnu, nůžky, tužku, lepidlo a fix. Tak vzhůru na to!
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
V tomto dílu nám Brďo vysvětlí, co vše se skrývá pod pojmem Velikonoce. Většina z nás si pamatuje jen některé zvyky spojené s tímto obdobím. Pojďte si s námi připomenout hlavní záměr Velikonoc.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit úsměv na špejli. Budeme potřebovat: bílý tvrdý papír, nůžky, špejli, barevné fixy, černý fix, lepící pásku a tužku.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit hru s geometrickými tvary. Budeme potřebovat: karton, barevné pěnové papíry, nůžky, černý fix, suchý zip a geometrické tvary.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit trpasličí domeček. Budete potřebovat: barevné papíry, filc, fixy, nůžky, čajovou svíčku, gumičku, bavlnku, ruličku od toaletního papíru, sklenici od zavařeniny, nůžky na manikúru a oboustrannou lepící pásku
Rádi byste si vyrobili originální dekoraci k oslavě Velikonoc? Šikulové vám prozradí, jak na výrobu velikonočního věnce ze skořápek. Budete potřebovat slaměný korpus, skořápky od vajec, peříčka, korálky a tavící pistoli. Nebojte, není to tak těžké, jak to zní.
Konec dubna je spojován s pálením čarodějnic. Pokud si vzpomeneme na čarodějnice z pohádek, jistě si vybavíme i jejich kočičí kamarády. A protože kočka a čarodějnice neodmyslitelně patří k sobě, vyrobíme si se Šikuly kočičí čarodějnický klobouk. Potřebovat budeme: černý karton A3, barevné papíry, kousek provázku, pastelky, voskovky, lepidlo, nůžky, fix, kancelářskou sešívačku a tavnou pistoli.
Pojďme se společně podívat, jak se vyrábějí papírové hodiny. Budete potřebovat kružítko, kterým vytvoříte dvě kružnice, a kruhy si poté vystřihnete. Dále si připravte barevné papíry, pravítko, černý fix, vzorovou sponu, lepidlo, nůžky a tužku. Krásně si tak procvičíte hodiny.
Šikulové nás v tomto díle naučí vyrábět květiny z ubrousků. Na výrobu nám stačí pouze ubrousky, drátek a trocha šikovnosti.
Pro výrobu voňavých korálků si připravte nitě, nůžky, různé druhy koření (skořici, badyán, hřebíček, nové koření), barevné korálky a jehlu. Koření si přes noc namočte do vody. Navlékat můžete podle určitého pravidla nebo podle fantazie. Voňavým dárkem potěšíte třeba maminku.
10 930
559
3 202
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.