08:19
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Na Filipínách provádí každoročně velikonoční tradici, která rozhodně není pro každého diváka. Na Velký pátek přehrávají biblický příběh o umučení Krista, včetně ukřižování, kdy přibíjejí vybrané dobrovolníky na kříž.
V Čechách se dodnes daří chovu koní. Hřebčín Kladruby nad Labem a kulturní krajina kolem něj jsou domovem jedinečné živé památky – starokladrubského koně. Již Rudolf II. jej povýšil na císařský dvorní hřebčín a od těch dob je zde unikátní české plemeno šlechtěno pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Od roku 2019 byl hřebčín spolu s okolní polabskou krajinou zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Reportáž popisující politickou a hospodářskou situaci v Ázerbajdžánu na pozadí konání soutěže Eurovize a rozhovor s politologem o fungování státu.
Pořad vysvětluje příčiny, stručnou historii i následky severoirského konfliktu v ulicích Belfastu.
Jízda králů je lidový obyčej spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem, který byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla jízda králů po celé České republice velmi hojná. Ta nejznámější probíhá ve Vlčnově, ale my se na jízdu podíváme do Kunovic.
V Japonsku začal rok 2024 zemětřesením o síle zhruba 7,6 stupně Richterovy škály. K zemětřesení došlo na západním pobřeží Japonska na ostrově Honšú v prefektuře Išikawa. Poprvé od roku 2011 vydaly úřady varování před tsunami.
Osídlení v oblasti arménského města Sisian je nesmírně staré. Dokladem toho je nejstarší megalitická observatoř na světě pocházející již z 5. tisíciletí před naším letopočtem. V hornaté oblasti okolo Sisianu je také mnoho klášterů, které svědčí o vyspělé arménské středověké kultuře.
Dlouhodobě velmi špatné vztahy blízkovýchodních zemí se výrazně proměňují. Po dlouhá desetiletí se Izrael s většinou svých arabských sousedů nenáviděl. Situace v oblasti se však zajímavým způsobem proměňuje. Izrael navázal v roce 2020 spolupráci se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a sbližování zahájil i se sousedním Libanonem či Saudskou Arábií. Radost z nastalé situace však nemají Palestinci, kteří se obávají toho, že ztrácejí podporu svých bývalých arabských spojenců při prosazovaní svých územních nároků na území státu Izrael.
Turistickým vlakem se vydáme z Ankary napříč Tureckem do města Kars na hranicích s Arménií. Tento oblíbený spoj, známý jako Východní expres, obnovil provoz po dvouleté pauze v roce 2022 z důvodu pandemie. Do provozu jej přitom ve své dnešní podobě uvedli teprve v roce 2019 a rychle získal popularitu nejen mezi místními. Spoj je pravidelně vyprodán, v následující ukázce zjistíme proč. 1300 km dlouhá cesta trvá se zastávkami zhruba 30 hodin.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.