06:23
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
V tomto dílu nám Brďo vysvětlí, co vše se skrývá pod pojmem Velikonoce. Většina z nás si pamatuje jen některé zvyky spojené s tímto obdobím. Pojďte si s námi připomenout hlavní záměr Velikonoc.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Když děti učí telka! K jaru patří neodmyslitelně květiny a také mláďata. Zazpíváme si písničku o kytičkách, kterou doprovodíme pohybem, tedy uvineme z nich věneček a necháme je růst. Co se stane, když zafouká vítr? A co kuře? Může být kuře doma vyrobený rytmický hudební nástroj? Může! A jak to tedy zní, když se kuře raduje?
Legendární říkadla, která sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Na klouzačce.
Legendární říkadla a básničky, které sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, český jazyk, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo o Kadle.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s africkou hudbou, poví jim legendu o hudebním nástroji balafonu (africký xylofon) a zopakují si písně z předchozího dílu. To celé v českém a anglickém jazyce.
Pojďme si společně poslechnout píseň Mám malý stan. Tuto písničku zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem, který bude hrát na piano. Píseň napsali Bedřich Nikodém a Zdeněk Borovec.
Poslechněme si a zazpívejme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Slova písně, Když se zamiluje kůň, jistě znáte. Tak proč se nepřidat a nezazpívat si o lásce hluboké jak tůň? Zvlášť, když se týká toho nejkrásnějšího zvířete, které lidi nepřestává fascinovat.
Pojďme se společně podívat na život a dílo Giacoma Pucciniho. Pocházel z italské rodiny z Toskánska, kde se již několik generací dědilo povolání kostelního varhaníka. Hudební vzdělání získal Giacomo na milánské konzervatoři. Tento král italské opery je autorem slavných děl, jako jsou například Tosca, Turandot, Madame Butterfly a mnoho dalších.
Společně s Šimonem v pořadu Šikulové si můžete zkusit vyrobit zajímavé velikonoční vajíčko, které je zdobené s pomocí věcí, které běžně najdete v každé kuchyni. Nůžky, provázek, drátek, koření, vločky, vyfouknutá vejce, semínka, luštěniny, štětec a disperzní lepidlo. Tak pojďte tvořit s námi!
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Rádi byste si vyrobili originální dekoraci k oslavě Velikonoc? Šikulové vám prozradí, jak na výrobu velikonočního věnce ze skořápek. Budete potřebovat slaměný korpus, skořápky od vajec, peříčka, korálky a tavící pistoli. Nebojte, není to tak těžké, jak to zní.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.