06:26
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Očerníme-li vajíčko pomocí svíčky a vložíme do vody, mastné saze začnou odpuzovat vodu. Vznikne tenká vzduchová vrstva a díky odrazu světla krásný optický jev. Dáme-li vajíčko na několik hodin do octa, jeho skořápka se zcela rozpustí. Když ho pak namočíme do roztoku obarveného fixou, bude krásně svítit. Uvidíte jednoduchý trik, jak se dá vajíčko vyfouknout. A jak vypadá vyfouknuté vajíčko po lázni v octu? Stavba vajíčka je natolik pevná, že ho v dlani nerozmáčknete, ale když si vezmete prstýnek, tak se to podaří.
Pokusy s vejci, vodou a solí. Jak rozpuštěná sůl ovlivní hustotu kapaliny a jak to ovlivní chování vloženého vejce?
Chcete si pro koledníky připravit originálně nabarvená vajíčka? Šikulové vám poradí, jak využít cibuli, řepu, zelí a ocet při barvení velikonočních vajíček. O starou punčochu požádejte maminku.
V každém správném masopustním průvodu nesmí chybět masopustní maškary. Víte, co symbolizovala maškara koně? Myslíte, že si ji dokážete vyrobit doma? Zkuste to, je to velmi snadné. Potřebovat budete kartón, krabici, šablonu koně, provaz, pevnou lepicí pásku, šídlo, nůžky, zalamovací nůž, bílý a černý fix a zalamovací kleště.
Konec dubna je spojován s pálením čarodějnic. Pokud si vzpomeneme na čarodějnice z pohádek, jistě si vybavíme i jejich kočičí kamarády. A protože kočka a čarodějnice neodmyslitelně patří k sobě, vyrobíme si se Šikuly kočičí čarodějnický klobouk. Potřebovat budeme: černý karton A3, barevné papíry, kousek provázku, pastelky, voskovky, lepidlo, nůžky, fix, kancelářskou sešívačku a tavnou pistoli.
Halloween je svátek, ke kterému neodmyslitelně patří dýně. Díky mnohým z vás dýně na podzim získávají obličeje. Některé jsou usměvavé, další lehce strašidelné, ale zkoušeli jste někdy na dýni vyřezat ornamenty? Jak na to? To nám prozradí Šikulové!
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Chystáte se na velikonoční nadílku a nemáte kam dávat vajíčka? Vyrobte si s námi velikonoční košíček! Na vyrábění budete potřebovat přírodní provázek, tavicí pistoli, disperzní lepidlo, nůžky, štětec, dřevitou vlnu, kelímek a papírovou lepicí pásku.
Dělali jste někdy bambule? Pokud ještě ne, tak se to společně naučíme, a navíc z nich vytvoříme krásného velikonočního zajíčka. Na vyrábění si připravte barevný filc, černé korálky, karton na šablonku, vlnu, nůžky a tavicí pistoli. A proč vyrábíme zrovna zajíčka?
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.