06:23
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
V tomto dílu nám Brďo vysvětlí, co vše se skrývá pod pojmem Velikonoce. Většina z nás si pamatuje jen některé zvyky spojené s tímto obdobím. Pojďte si s námi připomenout hlavní záměr Velikonoc.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Pomalá písnička autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře vypráví příběh o levé semišové polobotce, která vzpomíná na smetišti na svůj kdysi bohatý a pestrý život. Kdepak je asi konec její pravé kolegyni?
Pojďme si společně poslechnout a zazpívat píseň Purpura, kterou nám zazpívá Jitka Molavcová. Jan Maxián jí k tomu bude hrát na klavír. Je to vánoční píseň, kterou složili pánové Jiří Šlitr a Jiří Suchý.
Pojďme se společně podívat na video s písní Na okně seděla kočka, kterou složili Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Na piano hraje Jan Maxián.
Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zhudebnili známé pohádky. Jedna z nich je i O dvanácti měsíčkách. Notoricky známé vyprávění o Marušce, která musí v zimě pro fialky, jahody a jablíčka, tak dostalo úplně nový kabát a stal se z něj hit nejen mezi dětmi, ale i jejich rodiči. Zpívají malí pěvci ze souboru Sedmihlásek.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč se pálí čarodějnice?
Víte, proč se 30. 4. pálí čarodějnice? V těchto krátkých zprávičkách se dozvíte něco o tradicích a historii tohoto zvyku.
Nafukovací balónek lze použít různými způsoby. My si ukážeme, jak z něj vyrobit pohádkového ptáčka. Budeme potřebovat: balónek, oboustrannou lepicí pásku, barevné papíry, nůžky, tužku, krepový papír, fix, pohyblivá očička, provázek a v neposlední řadě i šikovné ruce. Máte je? Tak pojďme na to!
Pojďme se podívat domů k poštolkám. Poštolčí maminka právě snesla šest vajíček. To budou mít veselo. Tatínek se bojí, zda je všechny uživí. Vajíčka je třeba dlouho zahřívat, aby se ptáčata vyklubala ven. Poslednímu se moc nechtělo, tak mu maminka musela pomoci. Chcete vidět jak?
Legendární říkadla a básničky, které sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, český jazyk, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo o Kadle.
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Legendární říkadla, která sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Bára.
Když děti učí telka! K jaru patří neodmyslitelně květiny a také mláďata. Zazpíváme si písničku o kytičkách, kterou doprovodíme pohybem, tedy uvineme z nich věneček a necháme je růst. Co se stane, když zafouká vítr? A co kuře? Může být kuře doma vyrobený rytmický hudební nástroj? Může! A jak to tedy zní, když se kuře raduje?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.