02:54
Legendární říkadla a básničky, které sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, český jazyk, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Na saních.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
Legendární říkadla, která sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Na klouzačce.
Legendární říkadla, která sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Kočka.
Legendární říkadla, která sesbíral a ilustroval Josef Lada, napomáhají při dětských hrách, procvičují řeč, škádlí děti a rozvíjejí jejich fantazii. Naučte se říkadlo Bára.
10 542
519
2 946
985
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.