02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Podívejte se v krátkém dobovém videu, jak v roce 1946, tedy rok po konci druhé světové války, oslavovali v Havlíčkově Brodě Karla Havlíčka Borovského. Kromě jiného se na své původní místo vrátila i jeho socha, kterou nechali nacisti odstranit. Co z jeho odkazu se naší poválečné společnosti hodilo nejvíce?
Loutky každý z nás jistě zná. Věděli jste ale, kolik druhů loutek existuje? Dnes nám je ukážou Bára a Koko z Múzária společně s loutkářem Markem Bečkou, který nám o umění loutkoherectví poví víc. Vysvětlí, jaký je rozdíl mezi loutkoherectvím a loutkářstvím a co všechno práce s loutkami obnáší.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
V pasáži dvoudílného filmu Babička v režii Antonína Moskalyka z roku 1971 uvidíme scénu, kdy babička se všemi vnoučaty navštíví kněžnu Kateřinu Zaháňskou a její schovanku komtesu Hortensii v ratibořickém zámku.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.