02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Jméno Ladislava Smočka je neodmyslitelně spjato s Činoherním klubem, který ve 2. polovině 20. století představoval jednu z nejlepších pražských divadelních scén. Do jaké míry za úspěchem divadla stála právě osobnost režiséra Ladislava Smočka? Jaké tvůrčí postupy jsou pro něj příznačné? A jaký je jeho vztah ke komice? O tom všem se více dozvíme ve videu.
Hrou Zásek se poprvé v pozici režiséra v Dejvickém divadle objevil herec Ivan Trojan. Jak ale zjistíme ve videu, na počátku inscenace byl pouhý nápad na téma, celý text hry vznikl až z improvizací herců během zkoušek. Podívejme se na průběh vzniku představení i na ukázky z něj.
Pasáž představuje život a dílo spisovatele a novináře Jana Drdy. Zmíněny jsou nejen jeho knihy a jejich filmová zpracování, ale i divadelní hry a časopisecká činnost. Video je prokládáno dobovými záznamy i filmovými ukázkami.
Romantická povídka Boženy Němcové s prvky realismu V zámku a podzámčí ukazuje sociální rozdíly v české společnosti poloviny 19. století. V pasáži ze stejnojmenného filmu režiséra Ludvíka Ráži z roku 1981 ze závěru díla můžeme vidět přeměnu zbohatlické milostpaní, která po vyléčení z těžké nemoci začala dělat dobré skutky a pomáhala chudým.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.