02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Slabost pro každou jinou pláž (2006) je debutem Davida Zábranského, který se řadí k osobitým, ale zároveň kontroverzním současným českým spisovatelům. Co ho motivovalo k napsání knihy? Čím některými pasážemi připomíná styl Milana Kundery? A co ho baví na samotném procesu tvorby? Ve videu nám autor nabídne odpovědi na tyto otázky a přečte ukázku z románu.
Pavel Kohout vytvoří osobní obraz 20. století ze svých vzpomínek. Český spisovatel vypráví o tom, jak se na zámku v Dobříši, spravovaném Janem Drdou a Erikem Saudkem, setkávali „režimem“ podporovaní autoři a jak zámecké pobyty spisovatelů probíhaly. Pavel Kohout vzpomíná, jak zde při letním pobytu psal například divadelní hru Taková láska. Pasáž je doplněna o dobová videa a ukázky z tisku.
Rozhovor, který vydal na celou knížku. To je „Dálkový výslech“ od Václava Havla. Havel v něm mluví o svém životě, o boji za svobodu i o atmosféře v Československu. Ukázku z něj vám přečte Janek Rubeš. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
Erbenova Kytice vyšla v mnoha vydáních. To zatím poslední bylo doplněno originálními ilustracemi výtvarnice Míly Fürstové. Reportáž, ve které si prohlédnete ilustrace z nového vydání, zahrnuje i komentář literární vědkyně a postřehy autora komiksového vydání této sbírky balad.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.