02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje známého českého básníka Pavla Šruta. Autor hovoří o proměnách svého psaní a o blízkém vztahu s Františkem Hrubínem. Také předčítá Hrubínovu báseň Romance pro křídlovku, bezejmenné verše Miroslava Fišmeistera a svou báseň O jistém N.
Šansoniérka Hana Hegerová v pořadu Písně českých básníků zpívá Seifertovu Svatební píseň, kterou zhudebnil Petr Hapka.
Vybraná pasáž pochází z filmové úvahy nad odkazem K. H. Borovského s názvem Občan Karel Havlíček. Zachycuje seminář, na němž se jeho účastníci zamýšlejí nad tím, jaká byla skutečná role, postavení v tehdejším státě a osobnost K. H. Borovského. A také nad oprávněností s ním vedených soudních procesů. V závěru videa si poslechneme citace z Havlíčkovy obhajoby.
Historie církevní patří mezi stěžejní díla zachycující českou historii. Tento obsáhlý rukopis napsal v první polovině 17. století historik Pavel Skála ze Zhoře, který unikl pronásledování kvůli své účasti na stavovském povstání prostě proto, že si na něj žádný z vyšetřovatelů nevzpomněl. Prahu opustil brzy po osudné bitvě na Bílé hoře a uchýlil se do saského exilu. O životě a díle Pavla Skály ze Zhoře vypráví historik Petr Charvát.
13 089
733
4 430
1 224
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.