02:17
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
T. G. Masaryk o něm napsal: „Byl největší postavou českého osvícenství a počátků národního obrození.“ Josef Dobrovský, kterého označujeme za patriarchu českého národního obrození, náš přední bohemista, slavista, orientalista a literární a církevní historik, zakladatel slavistiky a také největší český osvícenský vědec. Ukázka přináší náhled do Dobrovského vědeckého života a jeho díla prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta.
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena aféra s nálezem Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského a spor o jejich pravost.
V ukázce z minisérie Božena se Josef Němec vyznává ze svého vztahu k Jungmannově Slovesnosti. Božena Němcová klade otázku, k čemu je vlastně česká literatura, když česky mluví jen služky a čeledíni, kteří stejně nedovedou číst...
Sugestivní svědectví o době po převratu v roce 1948, svém životě, názorech a postojích podal v poznámkách a deníkových záznamech český básník, prozaik, esejista a překladatel z ruštiny a angličtiny Jan Zábrana. Základem dokumentárního snímku Jistota nejhoršího se staly Deníky z jeho pozůstalosti představující jedno z nejvýznamnějších a nejpalčivějších svědectví o životě v tísnivých podmínkách minulého režimu.
Tradiční soutěž každoročně oceňuje knižní design v několika kategoriích. Dozvíme se také, jaké je kritérium kvalitního knižní designu.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje českého básníka Zeno Kaprála. Spisovatel se v pasáži vyjadřuje k bohémství, popisuje svůj přístup k literární tvorbě a předčítá báseň Do země Chazarů své dcery Dory Kaprálové.
Kdo nakonec bude ředitelem? Ten chytřejší? Nebo spíš ten vychytralejší? Drama Václava Havla vám představí herci v ukázce z produkce Knihovny Václava Havla.
12 849
723
4 395
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.