01:40
Už jste někdy viděli, jak se mrská ryba na suchu a jak dýchá pod vodou? Víte, proč mají ryby ploutve nebo šupiny? Uměli byste nahodit udičku, hodit harpunu nebo chytit rybu do podběráku? Možná byste si chtěli jen pořídit rybičky v akváriu. A víte, proč je v jižních Čechách tolik rybníků?
Rybářem se můžete stát již v 1. třídě. Stačí udělat jednoduché zkoušky, získat rybářský lístek a pak už můžete lovit na udici třeba kapra, štiku nebo candáta. Je třeba ale vědět, které ryby jsou chráněné, a tudíž se lovit nesmí, a také, jak s rybou správně zacházet.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Pro jihočeské rybníkáře nastává nejdůležitější den v roce – výlov. Jaká ryba je v českých podmínkách nejfrekventovanější? Kolik tun ryb vylovili rybáři za tři dny z našeho největšího rybníka? A jak takový výlov vlastně probíhá?
V Česku máme hodně tradic, na které bychom měli být hrdí. A některé, které už prostě patří minulosti. Ale i tak jsou stále součástí naší identity. Jaké tradice znáte a jaké dodržujete vy? Víte, jaký význam tradice mají a proč jsou důležité? Pojďme se o nich dozvědět více v pořadu "My se máme".
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje děti s geografickými, přírodními a dějinnými událostmi ve Zlínském kraji.
V Mariánských Lázních je kromě léčivých pramenů i Zpívající fontána. Ta vystřikuje podle hrající hudby a v noci se k tomu přidávají i barevné efekty a vytvářejí dohromady fascinující podívanou. Jak tento umělecko-technický div funguje, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Pojďme se v bezpečí videa ztratit v Koněpruských jeskyních. Povíme si více o krápnících, nerostech zkamenělinách a jiných zajímavostech i z dalších jeskyní v České republice.
Kde najdeme Přírodní park Sovinecko? Nachází se v pohraničním území v Nízkém Jeseníku. Tento kraj, který se rozprostírá na 199 čtverečních kilometrech, je bohatý na pestrou skladbu svých lesů. Právem byl v roce 1994 vyhlášen přírodním parkem. Zajímavý je také svými hlubokými údolími, kterým se zde lidově říká žleby.
V pražském Toulcově dvoře oslavili Světový den mokřadů, který připadá na 2. února. Co to vlastně mokřad je a proč jsou mokřady důležité, se dozvíte ve Zprávičkách.
Wifina nám tentokrát přináší technické téma: Jak funguje navigace? Hledání v mapě, když jedete někam, kde to neznáte, je už ve většině případů minulostí. Teď prostě naťukáte adresu do navigace a frčíte. Jak ale navigační systém vlastně funguje, vám vysvětlí Matěj.
Když je venku teplo, není nad to zamířit někam k vodě. Společně se podíváme třeba do Žlutých lázních v Praze, kde kromě relaxování u vody, si můžete i pořádně zasportovat. Odpočinek se zábavou se dá skloubit i v termálních lázních Velké Losiny a jako bonus je zde krásná příroda podhůří Jeseníků. No, a když už budeme v Jeseníkách, podíváme se i na vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Za návštěvu stojí také Mělník a soutok dvou největších řek v Česku Vltavy a Labe. Vodní nádrž Seč pak nabízí kromě koupání a různých sportů i hodně výletů do okolí Železných hor. Pro zájemce o techniku jsou tu prohlídky vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.
Minuty z Krkonoš nám představí ptactvo. Dozvíme se například, že v Krkonoších žije, hnízdí, zimuje nebo jenom přelétává na jiná místa asi 280 ptačích druhů.
Jak dostat píci z louky pod střechu? Dřív to byla velká dřina, ale dnes nám s tím pomáhají nakladače a manipulátory. Pokrok naštěstí nejde zastavit. Schválně jestli zjistíte, jaký je rozdíl mezi různými nakladači. Větší svaly než ty lidské mají nakladače teleskopické! A co znamená slovo teleskopický? Co všechno tyhle nakladače dokážou?
Život komára není ale vůbec jednoduchý. Ve všech svých vývojových stadiích má kolem sebe řadu přirozených nepřátel, a tak se mnoho z těch, kteří se někde ve vodní tůni narodili, dospělosti nedočká. Tvoří tedy významnou součást potravního řetězce a jeho existence tak dostává důležitý smysl.
Vodní hlodavec podobný bobrovi, ale bobr to není. Jelikož je u nás cizincem, nemá zde přirozeného predátora, a dokonce se nebojí ani lidí. Klidně opustí svůj úkryt u vody, aby vyrazil pro něco k snědku. Tak co, už víte, kdo by to mohl být? Pokud ne, pusťte si video a zkuste na to přijít společně s našimi detektivy. Na pomoc bude přivolán i odborník na stopy a třeba se nám společně podaří záhadu vyřešit.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.