Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
Všichni uživatelé sociálních sítí a internetu podléhají reklamě skrze svou vlastní digitální stopu. Každý dostává cílené reklamy. Je proto nezbytné obezřetnost před návodnými a falešnými reklamami zvyšovat. O co přesně jde? Vysvětlí vám tento díl pořadu Kyber tabu.
Chytré město myslí na to, aby se v něm žilo dobře každému bez rozdílu. V tomto díle pořadu FUTURO se podíváme, jak se v takovém městě žije obyvatelům, protože chytré město potřebuje chytré lidi, není jen o technologiích. A s čím vším mohou moderní technologie chytrému městu pomoci? Víte, jak možná bude vypadat město za 50 let? A jakou roli v něm bude hrát příroda?
K získání naší pozornosti využívají aplikace sociálních sítí řadu triků, které prodlužují náš čas u displejů, a dokonce mohou vypěstovat návyk nebo závislost. Nejmocnějším z nich je prvek „like“, tlačítko „to se mi líbí“, které funguje jako odměna pro náš mozek. Závislost na sociálních sítích vede ale také k frustraci, stresu a depresím při porovnávání se s ostatními a přispívá k nárůstu duševních poruch. Díky specifickým algoritmům děti získávají nejrychleji závislost na TikToku.
Jak zaznamenaly kamery prvního československého prezidenta a jak se na něj vzpomínalo v roce, kdy Československo slavilo 50. výročí vzniku? Podívejte se na archivní záběry z Československého filmového týdeníku z roku 1968.
Pionýrské oddíly mladých strážců hranic byly zřizovány v pohraničních oblastech. Členové pohraniční stráže skrze tyto oddíly vychovávali místní děti k aktivní účasti na obraně státu a zároveň to byla jedna z forem navazování přátelských kontaktů s lidmi žijícími v příhraničních oblastech. Síť oddílů mladých strážců hranic byla budována od roku 1953 a jejich hlavní náplní byla branná výchova. V roce 1982 bylo aktivních více než 500 takových oddílů. Podívejte se na reportáž západočeské krajské redakce Československé televize z 28. 6. 1988.
Jaké jsou prohřešky proti pravidlům grafického designu? Autoři představují projekt Grafický odpad, který shromažďuje příklady odstrašující vizuální komunikace ve veřejném prostoru.
Sledování televizních zpráv se v průběhu let vizuálně i koncepčně změnilo, ale stále je považováno za důležitou součást všeobecného přehledu. Video ukazuje, jaké televizní stanice nalezneme v českém prostředí.
Herečka a zpěvačka Alena Antalová z Městského divadla v Brně vzpomíná na rozpad Československa. Přibližuje své rodinné zázemí a poukazuje na své slovenské kořeny a cítění. Sama o sobě tvrdí, že se cítí nadále býti Čechoslovenkou.
Sára zažila malý šok, když šla ze školy. Starší pán se před ní svalil na chodník a ona nevěděla, jak mu pomoci. Správně tedy zavolala alespoň rychlou záchrannou službu 155. Jenže doma pak způsobila krvácení z nosu svému bratrovi Vojtovi a nepřímo i omdlení jejich mámy. Proto se je nakonec táta rozhodne zasvětit do problematiky první pomoci a zorganizuje pro ně domácí kurz.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Heslo, které je silně spojené s Václavem Havlem a se sametovou revolucí v roce 1989. Ve své době mělo skutečný obsah a sílu, stála za ním silná osobnost a většina lidí ho brala se vší vážností. V posledním půldesetiletí je tomu jinak. Vznešenost věty vyprchala a často je spíš předmětem posměchu. V určitém okruhu lidí a zvláště v mediálním prostoru slouží slovo „pravdoláskař“ dokonce jako nadávka. Co se stalo s revolučními hodnotami?
Pořad se věnuje etickému kodexu novináře, který vymezuje, jak se má novinář ve sporných situacích zachovat.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.