Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
Média moc dobře vědí, jaké informace uživatele zaujmou, cílí na naše emoce. AI nabízí obsah zejména vizuální, protože je účinnější než prostý text. Reakce lidí nejsou jen důkazem zájmu, ale i důsledkem zvědavosti. Dávno není pravdou, že kvalitní a hodnotnější obsah vzbuzuje více pozornosti.
Implantovaný čip do mozku by měl v budoucnu pomoci lidem s omezenými tělesnými schopnostmi s obnovou hybnosti a navrácením komunikace. Elon Musk plánuje využití čipů i u zdravých lidí k vylepšování jejich schopností, s tím jsou však spojena mnohá rizika.
Data se v digitálních zařízeních ukládají na různá paměťová média, například na pevný disk. Pokud data necháme vymazat, tak se běžně jen přesunou do koše (nebo podobného místa, jako je třeba složka "smazané fotky" na mobilních telefonech). Nechceme-li, aby vyhozená data mohl v koši kdokoliv najít a vzít nám je, neměli bychom zapomínat koš vysypat.
Transsexualita je dalším tématem dokumentárního seriálu o sexuálních tématech v Československu. Kdo tvořil odbornou komisi, která rozhodovala o splnění kritérií a nároku na trans operaci? A stačilo to i k legislativní změně pohlaví? Video dál například prozradí, z čeho se anatomicky vytváří nové pohlaví.
Fronta je základní součástí společnosti. Jaká pozitiva fronta společnosti přináší? Rovnost, civilizovanost a racionalitu. A jaký význam nese okřídlené socialistické, ale stále používané spojení „fronta jak na banány"? Dozvíme se i odpověď na otázku, proč je u nás jakákoliv regulace přijímána s nevolí.
Obalový design je klíčovým prvkem vizuální komunikace značky, který má za úkol zaujmout zákazníka a posílit její identitu. Kvalitní obalový design kombinuje estetiku, funkčnost a originalitu. Využívá barvy, tvary, materiály a grafické prvky, které vytvářejí jedinečný vzhled produktu a komunikují hodnoty značky. Obal je často prvním kontaktem zákazníka s produktem, a proto musí být nejen vizuálně přitažlivý, ale i praktický a informativní.
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Jak zaznamenaly kamery vítaní prezidenta Klementa Gottwalda bojovníky Slovenského povstání v Topolčiankách? Podívejte se na archivní záběry z roku 1949.
Při objevování internetu je třeba být opatrný. Na sociálních sítích lidé často sdílejí veřejně i soukromé věci, videa a fotografie. „Lajkování“ a sledování na Facebooku nebo na Instagramu člověku přijde normální, v reálu by to však vypadalo jinak.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Sociální sítě se v posledních letech stávají nejen komunikačním prostředkem, ale také stále mocnějším politickým nástrojem sloužícím k manipulaci a ovlivňování veřejného mínění. Často narážíme také na pojem hybridní válka, který sice není nový, ale s nástupem internetu získal zcela nový rozměr.
Propaganda byla vždy součástí politických konfliktů, její techniky se ale v čase mění. Samozřejmě dochází ke změnám v souvislosti s vývojem technologií, což v tomto případě znamená především sociální sítě a jejich ohromný vliv na myšlení lidí. Jsou ale patrné i jiné změny – zatímco v období studené války byla proruská propaganda zcela přiznaná, dnes je mnohem nenápadnější. Už není nutné vnutit lidem svůj názor, účinnější často bývá jen je znejistit, aby nevěděli, co je a co není pravda.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.