09:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Hrad Křivoklát sloužil nejdříve jako lovecký hrad knížat a králů. Za posledních Přemyslovců a následně Lucemburků se stal významným královským hradem. Podívejte se na duchovní rovinu vrcholného středověku na pozadí historie hradní kaple.
Následující video představí historii hradu Brníčko. Tato stavba pochází ze 30. let 14. století, avšak již od roku 1513 byl hrad opuštěný kvůli úmrtí majitele Jiřího Tunkla. Z Brníčka se tak postupně stala romantická zřícenina. Nechybí jí ani romantický příběh.
„Boleslav morduje svého vlastního bratra Václava…“ Pasáž prostřednictvím barokního sousoší ukazuje místo smrti knížete Václava a v komentáři historiků ji zasazuje do domácích i evropských souvislostí.
Karel IV. měl zálibu v rytířských turnajích, kterých se zúčastňoval rád inkognito. V roce 1350 prakticky na rok zmizel z veřejného života, nikam nejezdil a de facto nemáme žádné informace o tom, co v té době dělal. Jako pravděpodobné se jeví, že byl těžce zraněný nebo nemocný a zotavoval se potají někde v ústraní. Jak to bylo ale doopravdy? Dozvíme se to někdy?
Po smrti Jiřího z Poděbrad se o český trůn dělí Vladislav Jagellonský a Matyáš Korvín. V ukázce je také zachyceno otevření Vladislavského sálu a vláda syna Vladislava Jagellonského Ludvíka.
Nad městem Králíky se již přes tři staletí tyčí poutní kostel a klášter Hora Matky Boží. Tento poutní areál prozkoumává během svého putování po Pardubickém kraji herec Josef Polášek. Pastorační asistentka nám pak vysvětlí náboženskou symboliku obrazů v objektu, a to i ve vztahu k období 50. let 20. století, kdy byli řeholníci pronásledováni a internováni, mj. právě i v místním klášteře.
Pražské Divadlo Na zábradlí zahájilo svou činnost 9. 12. 1958 představením Kdyby tisíc klarinetů. Jeho diváci říkali, že se do divadla chodí nadýchat čerstvého vzduchu. V socialistickém Československu se totiž člověk cítil v apolitickém divadle alespoň trochu svobodný. Po úspěchu divadla začaly vznikat i jiné malé scény. O začátcích divadla mluví jeho zakladatelé.
Ženský klub český byl založen v roce 1902 a v období první republiky nabyla jeho činnost takových rozměrů, že se rozhodl vystavět si vlastní spolkový dům. Na parcele v ulici Ve Smečkách vyrostl na počátku 30. let multifunkční dům s klubovnami, knihovnou, přednáškovým sálem (dnes scéna Činoherního klubu), bydlením pro ženy a s restaurací. Architektkou byla samozřejmě také žena, první promovaná architektka v Československu Milada Pavlíková-Petříková.
Spisovatel Milan Kundera je neodmyslitelně spjatý s Brnem. Jakou vazbu k tomuto městu měl? A jakou kulisu hraje Brno v jeho románech? O tom se více dozvíme ve videu z pořadu Historie.cs.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.