02:43
České Švýcarsko proslulo především Pravčickou branou, avšak opravdovou divokost najdeme v jeho odlehlých a těžko dostupných roklích.
Památník Terezín je jednou z připomínek hrůz, které se děly za 2. světové války. Pořad ukazuje, jaké měli v ghettu lidé podmínky k životu.
Zhlédněte pořad o pozoruhodných biotopech, které vznikají na místech, kde se donedávna těžilo hnědé uhlí. Ukazuje, že pokud člověk přírodě poskytne čas a rozumně odstartuje rekultivaci těžbou zničených území, dokáže voda vyléčit i zdánlivě nezhojitelné šrámy a vrátit život do zdánlivé měsíční krajiny. Pojďte se s námi podívat na malé zázraky, které se dějí v narušené krajině právě teď.
Ploché Krušné hory byly do půlky 20. století nejobydlenějším pohořím střední Evropy. Dnes v nich převládá divočina i zdevastovaná krajina hnědouhelných dolů. Schválně si zkuste tipnout, proč se jim říká Krušné.
V pasáži se dozvíme odpovědi na otázky, jak z pískového zrna vznikne skalní město a jak vznikla konkrétně skalní města v České tabuli.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Příběh o významné světici Anežce České, která byla zaslíbena budoucímu císaři Jindřichovi VII. Ten se však nakonec oženil s Markétou Babenberskou a Anežka se rozhodla pro duchovní život.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Jezdíte vlakem na výlety a chtěli byste se dozvědět, jaký je postup při výrobě lokomotivy a jaký materiál je k tomu potřeba? Napadlo vás někdy, kolik lidí se do výroby musí zapojit a jak dlouho výroba trvá? Vydejte se s Matějem za odborníkem na lokomotivy!
Pravěcí lidé postupně opouští kamenné nástroje a objevují výhody kovů – bronzu a železa. S příchodem nových materiálů se urychlují běžné činnosti a rozvíjí se obchod.
23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila.
Kníže Boleslav I. je v českých dějinách spojen se smrtí svého bratra, knížete Václava. Zároveň je však také zakladatelem českého státu. Jak vypadala Praha za Boleslava? Co vlastně ovládala první přemyslovská knížata?
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének komentuje mýty a pověsti zachycené v Kronice české Václava Hájka z Libočan.
V roce 1348 vydal český král Karel IV. zakládací listinu Nového Města pražského. Spojovalo oba pražské hrady a bylo obehnáno gotickými hradbami, z nichž část ještě dnes můžeme vidět. Vznikla také tři významná náměstí: Senovážné náměstí, Koňský trh a Dobytčí trh. Dodnes můžeme obdivovat promyšlenost a plánování našich předků, zejména císaře, který při budování Nového Města postupoval velmi strategicky, a přesto s důrazem na duchovní rozměr.
10 570
519
2 946
987
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.